hero
Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Okostelefonnal lehet kiszűrni a rossz ízű sört?

Innovatív technológiával szűrhetik ki a kisebb sörfőzdék a keserű italokat, mielőtt hibás terméket dobnának piacra.  

A söripar új korszakába léphet: tudósok most olyan módszert fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi az okostelefonok segítségével történő hibás ízek kimutatását a sörökben – tudósít a The Drinks Business.

A technológia középpontjában a dimetil-szulfid (DMS) áll, amely alacsony koncentrációban kedvező, magasabb szinteken viszont kellemetlen, főtt káposztára emlékeztető aromát ad a söröknek.

Az újonnan kidolgozott, papíralapú analitikai eszköz (PAD) egy speciális reagenst tartalmaz, amely színváltozással jelzi a DMS jelenlétét. A kutatások szerint a speciális tesztlapon megkötött anyagban lévő DMS savas közegben rózsaszínű elszíneződést vált ki. A módszer rendkívül egyszerű: a mintavételt követően az okostelefon kamerájával rögzített kép RGB (vörös, zöld, kék) színértékeiből pontosan meg lehet határozni a DMS koncentrációját.

A kutatók szerint a DMS az egyik legmeghatározóbb aromaanyag a sörben: már mikroszkopikus mennyiségben is komoly hatással van az ital karakterére. A lager sörök például természetes módon magasabb DMS-tartalommal rendelkeznek, de 100 mikrogramm/liter koncentráció felett már érzékelhető a zavaró, hibás íz.

A kutatás eredményei szerint az okostelefonos kolorimetria megbízhatóan hozza ugyanazokat az eredményeket, mint a jóval drágább és bonyolultabb gázkromatográfiás vizsgálatok.

Az új, gyors és olcsó eljárás különösen a kisebb, kézműves sörfőzdék számára jelenthet áttörést, akik eddig nehezen tudták ellenőrizni termékeik ízminőségét a magas technológiai költségek miatt.

Borítókép forrása: Freepik