A japán sörgyár által végzett elemzés szerint a globális felmelegedés a következő 30 évben jelentősen csökkenteni fogja az árpatermést és a komló minőségét – figyelmeztetett a Financial Times beszámolója szerint Kacuki Acusi vezérigazgató. Kacuki – aki 2021 óta vezeti a japán sörgyárat – azt mondta, hogy ez valószínűleg sörhiányhoz vezet majd a jövőben.
Franciaország tavaszi árpatermése 2050-re 18%-kal csökkenhet az ENSZ 4 Celsius-fokos (legsúlyosabb) felmelegedési forgatókönyve szerint, míg Lengyelország termése 15%-kal zsugorodna az Asahi számításai szerint. Csehországban, a világ egyik legnagyobb komlótermelőjében a komló minősége ugyanezen becslés szerint szintén 25%-kal csökkenhet.
Az Asahi előrejelzése szerint a franciaországi termés 10%-kal, a lengyelországi 9%-kal, a csehországi komló minősége pedig 13%-kal csökken a 2 Celsius-fok alatti felmelegedési forgatókönyv szerint. Az ENSZ azonban 2,6 °C-os hőmérséklet-emelkedést jósol, így feltehetőleg a két számítás közti mértékű mennyiségi és minőségi romlás várható.

„Bár a melegebb időjárás miatt a sörigény növekedhet, és lehetőséget jelenthet számunkra, az éghajlatváltozásnak komoly hatása lesz. Fennáll a veszélye annak, hogy nem leszünk képesek elegendő sört előállítani”
– fogalmazott Kacuki a Financial Timesnak. A szélsőséges időjárási viszonyok már most is zavart okoznak az árpatermésben. A maláta és az árpa ára Európában 2022-ben rekordmagas volt, és Kacuki azt állítja, hogy az éghajlatváltozásnak még az ukrajnai orosz inváziónál is nagyobb hatása van. Az árak ugyan azóta mérséklődtek, de a jelentések szerint a 2023-as termés ára idén nyáron mintegy 100 euróval volt magasabb a korábbi átlagoknál.
„Ezért nemcsak a saját intézkedéseinket tesszük meg, hanem az iparág többi tagjával és a társadalom egészével együttműködve még keményebben kell dolgoznunk az éghajlatváltozás kockázatainak mérsékléséért”
– tette hozzá az Asahi vezérigazgatója. A japán söróriás a Microsofttal és egy agrártechnológiai céggel együttműködve megkezdte a betakarítás mennyiségének és minőségének nyomon követését a gazdaságokban. Tervezi továbbá, hogy januárban globális beszerzési központot indít Szingapúrban, amely központosítja a kulcsfontosságú összetevők beszerzését az ellátási lánc esetleges zavarainak jobb kezelése érdekében.
Más nemzetközi sörgyártók is befektetnek a regeneratív mezőgazdasági gyakorlatokba. A Budweiser sörgyártó AB InBev a szárazságnak ellenálló árpafajtákba fektetett be Afrikában, míg a Carlsberg célja, hogy 2040-re teljesen regeneratív mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmazzon.

