A Skót Whisky Szövetség (SWA) frissen közzétett adatai szerint 2022-ben a skót whisky-export értéke 37%-kal, 6,2 milliárd fontra (2700 milliárd forintra) nőtt a gazdasági nehézségek ellenére – írta múlt pénteken a The Drinks Business. Ez rekord, korábban sose nőtt 6 milliárd font fölé a whisky-export értéke Skóciában.
Az ázsiai-csendes-óceáni térség megelőzte az EU-t mint az iparág legnagyobb regionális piaca. Tajvan, Szingapúr, India és Kína piacain kétszámjegyű növekedést produkált a skót whisky, amely a Covid utáni fellendüléssel magyarázható.

India mostanra Franciaországot is felváltotta a skót whisky legnagyobb volumenű piacaként. A skót whisky az indiai whisky-piacnak még mindig csak 2%-át teszi ki, a kétszámjegyű növekedés ellenére. Az SWA elemzése szerint azonban egy olyan brit-indiai szabadkereskedelmi megállapodás, amely enyhíti a skót whiskyre Indiában kivetett 150%-os vámterhet, fellendítheti a skót gyártók piacra jutását, ami további 1 milliárd fontnyi növekedést tesz lehetővé a következő öt évben.
Az EU bevett whisky-piacain – köztük Franciaországban, Németországban és Spanyolországban – 2022-ben erős növekedés volt tapasztalható, mivel a Covid-19 járványt követően az export ismét fellendült. Az Egyesült Államok pedig az egyetlen olyan piac volt, ahol az export értéke meghaladta az 1 milliárd fontot, mivel az eladások fellendülése itt is tovább folytatódott.
A számadatokat kommentálva Mark Kent, a Skót Whisky Szövetség vezérigazgatója elmondta, hogy az iparág továbbra is „a növekedés horgonya”, amely támogatja a beruházásokat és a munkahelyteremtést a „jelentős gazdasági ellenszéllel és a globális ellátási lánc megszakításával teli év” ellenére. 2023 felé tekintve az iparágnak továbbra is gazdasági ellenszéllel kell szembenéznie, beleértve a „globális inflációs nyomást, a hazai energia- és üzleti költségeket, valamint a fogyasztói bizalom csökkenését” – mondta Kent.
A whiskyipar közvetlenül 11 000 embert foglalkoztat Skóciában, akik közül több mint 7 000-en vidéken dolgoznak, és további 42 000 munkahelyet biztosít az Egyesült Királyságban. Nigel Huddleston, a brit kormány üzleti és kereskedelmi minisztériumának államtitkára elmondta:
„A skót whisky az Egyesült Királyság egyik legnagyobb export-sikertörténete, amely több milliárd fonttal járul hozzá a gazdasághoz és több ezer munkahelyet támogat, ezért örömmel látom, hogy ezek az exportadatok növekvő globális keresletet mutatnak. Alapvető fontosságú, hogy továbbra is támogassuk az iparágat (…). Mivel 2030-ra 1 billió fontnyi exportot tűztünk ki célul, biztos vagyok abban, hogy a skót whisky az elkövetkező években egyre erősebbé válik.”
