Egy nepáli törvényhozó szerint az állam privatizálni akarja a Janakpuri Cigarettagyárat – írja a The Rising Nepal.
Bimalendra Nidhi, a Nepáli Kongresszus párt egyik magas rangú vezetője elmondta, hogy bár a kormány tisztviselői arról tájékoztatták őt, hogy folyamatban van a vállalat engedélyének megújítása, ő olyan pletykákat hallott, hogy a gyárat valójában privatizációra készítik elő. Nidhi emlékeztette az újságírókat, hogy a Janakpuri Cigarettagyár Madhes tartomány tulajdona, és hogy pártja tiltakozni fog minden privatizációs terv ellen, mert az ellentétes lenne a föderalizmus elvével.

A Janakpuri Cigarettagyárat – más néven Jachukalit – 1961-ben alapították a Nepalnews tavalyi cikke szerint. Az 1965-ben működésbe lépett gyár jelentős mértékben hozzájárult az ország gazdaságához, napi 2 milliárd szál cigarettát gyártott, majd napi 3 milliárd szálra növelte a termelését. A gyár országszerte 105 fióktelepen keresztül 75 körzetbe szállította termékeit, és mintegy 2900 alkalmazottja volt. A gyár azzal is hozzájárult a helyi gazdasághoz, hogy hatalmas mennyiségben vásárolt nyersdohányt a helyi gazdáktól, valamint kórházat és iskolát működtetett alkalmazottai és gyermekeik számára.
A gyárnak azonban kihívásokkal kellett szembenéznie az úthálózat hiánya és a politikai változások miatt. A gyár, amely egykor Janakpur büszkesége volt, előbb leállította a termelést, majd 2013. július 4-én teljesen bezárt, 758 állandó alkalmazott, valamint több mint 200 alvállalkozó és napszámos lett munkanélküli. A gyár épületét jelenleg Madhes tartomány kormánya használja, itt székel a főminiszter és a minisztertanács hivatala, valamint más közigazgatási hivatalok is itt találhatók.
