Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Betilthatja az e-cigarettát Nepál

Az elmúlt négy évben közel 3 százalékkal nőtt a dohányterméket fogyasztók aránya az országban, amit részben e termék népszerűségének tulajdonítanak.

Bhakta Bahadur KC, a Nemzeti Egészségügyi Oktatási, Információs és Kommunikációs Központ információs munkatársa szerint Nepál készen áll az e-cigaretta betiltására – számol be a MyRepublica alapján a Tobacco Reporter.

A jogszabály a fiatalok körében növekvő e-cigarettahasználatra adott válasz. Nepál 2023-ban 3,2 millió e-cigarettát importált másfél milliárd dollár (539 milliárd forint) értékben.

KC szerint az e-cigaretta ugyanolyan káros az egészségre, mint a cigaretta. Kapcsolódó hír, hogy a Nepáli Fejlesztési Kutatóintézet nemrégiben végzett felmérése szerint a nepáli lakosság 34,1 százaléka fogyaszt valamilyen formában dohányt, szemben a 2020-as 31,8 százalékkal.

Imakerekek Nepálban (Fotó: Tim van Kempen / Unsplash)

Kamal Chaulagain, az NDRI kutatója a dohányfogyasztás növekedését a vízipipa és az e-cigaretta fokozódó népszerűségének tulajdonította. Jaya Kumar Gurung, az NDRI vezetője a dohányzásellenes törvény laza végrehajtását okolta. Hangsúlyozta a dohánytermékek káros hatásaival kapcsolatos lakossági tudatosság hiányát.

2022 áprilisában Nepál betiltotta az autók, az alkohol, a dohány és más luxuscikkek behozatalát, és lerövidítette a munkahetet, hogy segítsen megőrizni a fogyatkozó devizakészletét. Ilyen drasztikus intézkedések nélkül a szinte minden termék behozatalához szükséges devizatartalékok csak néhány hónapig tartanának ki kormánytisztviselők szerint. Ezt az intézkedést erősítheti az e-cigaretta tiltása, ezzel az import megszüntetése.