Fekete Tibor, az ULT Magyarország kft. agronómiai igazgatója szerint a tavalyitól elmarad, de összességében jó az idei dohánytermés – írja az MTI alapján a Hello Vidék.
Virginia dohányból a tavalyinál várhatóan nagyobb mennyiség, több mint 2 ezer tonna termett, míg a Burley esetében a szerződött mennyiséget, nagyjából 400 tonnát sikerült termelni.
Fekete Tibor hangsúlyozta, az idei termesztési szezon a megszokottakhoz képest korábban kezdődött. A növények fejlődését kezdetben segítette az időjárás, a nyár azonban felemás és küzdelmes volt a dohány és a gazdák számára. Előbb a júliusi heves esőzések miatt víz alá kerültek az ültetvények, majd július végén és augusztusban a termelők még az öntözéssel sem tudták pótolni a földekről hiányzó csapadékmennyiséget és tompítani a légköri aszály mértékét.

„Ez a szezon munkáin is meglátszott, amelyeket az eddig megszokotthoz képest több mint két héttel hamarabb kezdtek el a gazdák, a termés jelentős részét szeptember közepére betakarították, ami más években október közepén szokott bekövetkezni”
– jelezte az agronómiai igazgató.
Hozzátette, Burley-t, illetve a Virginiát termelő kisebb és a közepes termelőknél lezárult a szezon, a nagyobbaknál a növények 10-30 százaléka még betakarításra vár, ami várhatóan szeptember végéig megtörténik.
„A felvásárlás is a szokottnál hamarabb, augusztus végén kezdődött el. A leszerződött mennyiséget teljesíteni fogják a termelők, a termés 25 százalékának átvétele után már látható, hogy a dohányiparban fontosabb Virginiánál a leszerződött mennyiség teljesülni fog, a minőség kicsivel elmarad a 2023-as, nagyon jónak számító értéktől, ami így egy közepesen jó, jó minőségnek felel majd meg”
– mondta Fekete Tibor.
