Amint arról korábban beszámoltunk, Türkmenisztán azt tervezi, hogy 2025-re az ország dohányfüstmentes lesz, ennek elérése érdekében pedig lényegében betiltják a dohányzást. Az ügy hátteréről a Szabad Európa Rádió angol kiadása jelentetett meg riportot.
Mint írják, míg a türkmén állampolgárok nem kételkednek a kezdeményezés hatalmas egészségügyi előnyeiben, a kritikusok azt kifogásolják, hogy a kormány elnyomó módszerekkel kényszeríti arra az embereket, hogy leszokjanak a dohányzásról.
A legutóbbi dohányzásellenes kampányban közel két tucat férfit állítottak ki az állami televízióban, hogy bevallják „vétkeiket”. Néhányan közülük beismerték, hogy dohánytermékeket hoztak be az országba. Mások bocsánatot kértek, amiért olyan fotókat tettek közzé a közösségi médiában, amelyeken vízipipázni szoktak otthon.
A rendőrség az ország Mari nevű tartományában június elején előre be nem jelentett razziákat tartott a „feltételezett” vízipipázók otthonában, amint azt a Szabad Európa Rádiónak több helyi lakos is elmondta.
„A rendőrök engedély nélkül behatoltak a magánházakba, és a háztulajdonosok tiltakozása ellenére átkutatták a helyiségeket. Ha a rendőrök vízipipát [vagy annak tartozékait] találnak, akkor a háztulajdonost a rendőrőrsre viszik”
– fogalmazott egy neve elhallgatását kérő helybéli. A fővárosban, Asgabatban a rendőrség nemrégiben tömeges kihallgatást tartott olyan fiatalok ellen, akik az interneten megosztottak olyan fényképeket, amelyeken vízipipáznak. A vízipipa – más néven „shisha” vagy „hookah” – egyelőre nem tilos Türkmenisztánban. Mari tartomány lakosai szerint azonban a rendőrség azzal próbálta megvádolni a vízipipázókat, hogy illegálisan árulják a vízipipákat és azok alkatrészeit.
A rágódohányosok ellen is fellépnek
Lebap tartományban a rendőrség az elmúlt hetekben fokozta a rágódohányosok elleni kampányt, amely Közép-Ázsia számos részén népszerű módja a dohányfogyasztásnak. Türkmenisztánban a rágódohány értékesítése, előállítása és fogyasztása pénzbírsággal büntetendő közigazgatási szabálysértésnek minősül. A visszaesők akár 15 napos börtönbüntetésre is számíthatnak.
A Szabad Európa Rádió lebapi forrásai szerint a rendőrség több rágódohányost őrizetbe vett, és követelte, hogy fedjék fel a dohányt árusító személyek nevét, különben 15 napos börtönbüntetésre számíthatnak. A források szerint ezt követően több illegális dohányárust találtak és megbírságoltak.
A Szabad Európa Rádió megpróbált kapcsolatba lépni a türkmén hatóságokkal, hogy kommentálják az Asgabatban és másutt zajlott razziákról és kihallgatásokról szóló beszámolókat, de nem kaptak választ.

Szigorú szabályok
Türkmenisztánban szigorú szabályozás tiltja a dohányzást minden beltéri nyilvános helyen, a munkahelyeken és a tömegközlekedési eszközökön. Tilos a dohányzás bizonyos kültéri területeken is, beleértve a parkokat, strandokat és játszótereket, valamint a kulturális, oktatási, egészségügyi és sportlétesítményeket. A dohánytermékek reklámozásának legtöbb formáját törvény tiltja.
A dohánytermékek csomagolása és címkézése is szigorúan szabályozott. Az olyan kifejezéseket, mint a „light” és az „enyhe”, tilos megjeleníteni a csomagoláson, amelyen jól láthatóan figyelmeztetni kell a dohányfogyasztás egészségügyi kockázataira – szövegesen és képekkel egyaránt.
A dohánytermékek értékesítése 21 év alattiaknak tilos. A valóságban sok üzlet – különösen a fővárostól távolabbi tartományokban – megtagadja a cigaretta eladását a nőknek, függetlenül a koruktól, bár hivatalos törvény nem tiltja ezt a gyakorlatot.
Az emberek csak az állami tulajdonú üzletekben vásárolhatnak dohánytermékeket, amelyek erősen meg vannak adóztatva és viszonylag drágák.
Az elmúlt években számos beszámoló érkezett arról, hogy az állami boltok hirtelen, minden előzetes figyelmeztetés vagy magyarázat nélkül beszüntették a cigarettaárusítást. Ez az illegális értékesítés növekedéséhez vezetett, és a cigarettaárak egyik napról a másikra az egekbe szöktek.

A dohányosok elleni fellépés nem most kezdődött
Türkmenisztán dohányzásellenes kampánya 2000-re nyúlik vissza, amikor az ország különc vezetője, Szaparmurat Nyijazov betiltotta a dohányzást minden nyilvános helyen. Nyijazov azt követően vezette be a tilalmat, hogy az orvosok azt mondták neki, szívproblémái miatt fel kell hagynia a dohányzással.
Nyijazov 2006-os halála után a saját maga által kiválasztott, egészségmániás utódja, Gurbangulij Berdimuhamedov további tilalmakat és korlátozásokat vezetett be. Hivatali ideje alatt Türkmenisztán lett az az ország, ahol a világon a legalacsonyabb a dohányosok aránya. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2015-ös adatai szerint a dohányosok az ország lakosságának mindössze 8 százalékát tették ki. Ehhez képest 1990-ben a 15 év feletti türkmének 27 százaléka, a nők 1 százaléka dohányzott.
A fogorvosból lett politikus Berdimuhamedov az egészséges életmódot népszerűsítette azzal, hogy a polgárokat nyilvános rendezvényeken, például tömeges sétákon, edzéseken és kerékpártúrákon való részvételre kényszerítette. Szintén ő tűzte ki célul, hogy 2025-re nemdohányzó országgá teszi Türkmenisztánt. Utódja és fia, Szerdar Berdimuhamedov folytatja 2022 márciusában lemondott apja politikáját.
Türkmenisztán 2022-ben kétszer is megemelte a dohánytermékek jövedéki adóját, aminek következtében ezen termékek árai jelentősen emelkedtek.
Nyitókép: Asgabati látkép 2022-ben (Fotó: Dovlet / Unsplash)

