Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Nem a címke a legfontosabb az ifjú borfogyasztóknak

A fiatalok is nagyra értékelik a magyar borokat, de a márkanév nekik már nem annyira fontos, az élményt többre tartják – közölte a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) csütörtökön.

Reprezentatív felmérésük alapján a rendszerváltás után felnőtt nemzedékek nem alkotnak egységes borfogyasztói csoportot, leginkább a saját elvárásaik alapján döntenek – írja az MTI.

A visszajelzések alapján a szokásaik is mások, hiszen a bort nem csupán a különleges események italának tekintik. Legfontosabb szempontjuk az, hogy milyen alkalomra és milyen élményhez kell bort választani, ezért a fiatalokat az tudja megszólítani, akik világosan rámutat, miért lehet számukra egy termék vonzó.

Képünk illusztráció (Fotó: Margo Evardson / Unsplash)

A csomagolás, a palack megjelenése, vizuális világa szintén befolyásolhatja a döntést, de az alapvető szempontokat nem írja felül – derült ki a felmérésből. A fenntartható termelés és a biominősítés ugyancsak megjelent a fiatalok elvárásai között, az egészségtudatosság felértékelődését pedig az jelzi, hogy az alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes borok egyre népszerűbbek.

A HNT úgy véli, hogy a bornak meg kell őriznie azt a kulturális szerepet és karaktert, amely miatt minőségi választásnak számít, de közelebb is kell kerülnie azokhoz az alkalmakhoz, amelyekre a fiatalok italt választanak. Az íz, az ár és a helyzethez illő megjelenés mellett a legnagyobb jelentősége a hiteles, könnyen érthető üzeneteknek van – hangsúlyozták.

A felmérés 2026 tavaszán 500 fő online megkérdezésével készült. A vizsgálatban 18 és 40 év közöttiek vettek részt.