A 2024. június 10-i Magyar Közlönyben jelent meg a kormány 120/2024. (VI. 10.) kormányrendelete a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) kormányrendelet módosításáról.
Az 5,5 oldalas kormányrendelet – amely 2024. június 25-én lépett hatályba – főként a nikotintasakokkal kapcsolatos új rendelkezéseket tartalmaz. A módosított rendelet szövege többé-kevésbé ismert volt az ágazat előtt, hiszen már tavaly nyár végén benyújtotta azt a kormány az Európai Bizottság számára az ilyenkor szokásos notifikációs eljárás keretében.
A nikotintasakokra vonatkozó szabályok
Korábban az iparágból mi is több jelzést kaptunk arra vonatkozóan, hogy problémának tartják azt, hogy a nikotintasakok nikotintartalma nincsen maximálva, s hogy akár egységenként 50 mg-os is kapható a magyar piacon. Szintén szabályozatlan volt a dobozonkénti nikotintasakok száma is. Ám ennek vége: a dohányzást helyettesítő termékek közé sorolt nikotintasakokból a legerősebb egységenként 17 mg nikotint tartalmazhat június végétől. Szintén az új rendeletben írták elő azt is, hogy egy dobozban 20 darab nikotintasak lehet a jövőben.
Ahogy a dohánytermékek és dohányzást imitáló elektronikus eszközök utántöltői, úgy a nikotintasakok sem tartalmazhatnak „vitaminokat vagy egyéb olyan adalékanyagokat, amelyek azt a benyomást keltik, hogy a terméknek kedvező élettani hatása van vagy az egészséget kevésbé veszélyezteti; koffeint, taurint vagy egyéb olyan adalékanyagokat és élénkítő hatású vegyületeket, amelyekhez az energikusság és a vitalitás képzete társul”.
A termékekhez fogyasztási útmutatót is kell majd csatolni, amely tartalmazza például a termék fogyasztási és tárolási útmutatóját, az ellenjavallatokra vonatkozó tájékoztatást vagy a lehetséges káros hatásokra vonatkozó tájékoztatást is. A csomagolásokat gyermekbiztos zárral kell majd ellátni, s szerepelnie kell a dobozon minden összetevőnek és az alábbi figyelmeztető feliratnak: „Ez a termék nikotint tartalmaz, amely károsítja az ön egészségét, és függőséghez vezet.” A csomagolás pedig nem sugallhatja, hogy a nikotintasak kevésbé káros, mint más termékek, vagy hogy a „terméknek vitalizáló, energizáló, gyógyító, fiatalító, természetes, organikus jellemzői vannak, vagy más egészségügyi vagy életmódbeli előnyökkel jár”. Szintén nem utalhat a csomagolás „ízre, illatra, ízesítőanyagra vagy más adalékanyagra, illetve ezek hiányára a fogyasztók megtévesztésére alkalmas módon”.
A módosítás arról is rendelkezik, hogy az új szabályoknak nem megfelelő nikotintasakokat a hatálybalépést követő legfeljebb 3 hónapig – azaz szeptember 25-ig – készletezhetik a Nemzeti Dohányboltok. A készletre vett termékeket pedig korlátlan ideig forgalmazhatják majd a trafikok. Ugyanakkor a 24.hu egyik iparági forrása arról számolt be, hogy mivel egyes termékek eltűnhetnek a polcokról, míg mások módosítva maradhatnak majd ott, a feketepiac is megélénkülhet e kategória tekintetében.
Egyéb módosítások
Módosultak emellett a dohányzási célú gyógynövénytermékekkel – azaz dohányt nem tartalmazó hevítőrudak – kapcsolatos rendelkezések is. Az új rendelet szerint ezek a termékek tartalmazhatnak teát, emellett továbbra is rendelkezhetnek majd ízesítéssel.
Szintén e rendelet írta elő először azt, hogy a hevített dohánytermékeken meg kell jeleníteni a „hevített dohánytermék” feliratot – ez eddig nem volt kötelező.
A rendeletmódosítás tartalmazza továbbá, hogy a hatályba lépést követően a vízipipadohányt nemcsak tasakban, hanem csomagolási egységenként legfeljebb 50 g dohányt tartalmazó dobozban is lehet majd forgalmazni.
A módosítás emellett néhány apróbb, e-cigarettákat és utántöltő folyadékokat érintő változást is tartalmaz, amelyeket tavaly nyáron indokolatlan korlátozásoknak nevezett a World Vapers’ Alliance (E-cigarettázók Világszövetsége, WVA) igazgatója, Michael Landl. Akkor így fogalmazott: „Miközben fontos a nikotintartalmú termékek biztonságának és megfelelő címkézésének biztosítása, ugyanilyen fontos elkerülni a túlzott szabályozást, amely akadályozhatja az ártalomcsökkentő termékek elérhetőségét a dohányosok számára, akik szeretnének áttérni a hagyományos cigarettáról.” Landl kifejtette, az egészségügyi és biztonsági előírások alapvető fontosságúak, a szabályozást kiegyensúlyozott megközelítéssel kell kialakítani, amely figyelembe veszi mind a fogyasztók egészségét, mind pedig azt, hogy ezek a termékek életeket menthetnek. „Arra biztatjuk a magyar kormányt, hogy kezdje el elfogadni a valóságot: az ártalomcsökkentés működik. Svédország már idén az első füstmentes ország lehet fogyasztóbarát ártalomcsökkentő megközelítésének köszönhetően. Itt az ideje, hogy tanuljunk a svéd tapasztalatokból, és ezzel magyar életek ezreit mentsük meg. Egy okos ártalomcsökkentő megközelítéssel Magyarország is füstmentessé válhat” – tette hozzá Landl.
Nyitóképünk illusztráció (Forrás: Adobe Stock)
A cikk a Tobacco 2024/07-es számában jelent meg.

