Egy új felmérésben részt vevő férfi és női angliai profi focisták közül körülbelül minden ötödik használ snüsszt, nikotinpárnát, vagy mindkettőt – írja a The Guardian. A Loughborough Egyetem által az angol Profi Labdarúgók Szövetsége (PFA) megbízásából készített tanulmány azt is megállapította, hogy ötből ketten legalább egyszer kipróbálták a nikotintasakokat.
A valódi használati számok valószínűleg magasabbak, mivel a játékosok még egy névtelen felmérés során sem akarják felfedni a termékek használatát. A Premier League vagy English Football League (másod-, harmad- és negyedosztályú) klubok 628 megkérdezett férfi játékosának 18%-a mondta, hogy használja e termékeket, míg a megkérdezett 51 Women Super League (WSL, első osztály) játékos 22%-a mondta, hogy fogyaszt snüsszt vagy nikotinpárnát.
De vajon mi az oka mindennek?
A felhasználók (29% a férfiaknál és 55% a nőknél) a jobb mentális felkészültséget említették a legfontosabb előnyként, a férfi játékosok 41%-a pedig azt mondta, hogy segít ellazulni, leggyakrabban edzés és mérkőzés után. A női játékosok körében ez az arány 64% volt.
A megkérdezett 16 profi klub teljesítményt segítő és orvosi személyzetének egyik tagja szerint a játékosok „megküzdési mechanizmusként” használják a termékeket. A jelentés szerint a nikotintasakokat étvágycsökkentőként is használják.
A jelentés kiemelte a lehetséges negatív fizikai hatásokat, különösen a snüssz esetében. Utóbbi egyébként nem kapható legálisan az Egyesült Királyságban, míg a dohánymentes nikotintasakok – amelyekről kiderült, hogy a játékosok körében elterjedtebbek – legálisan megvásárolhatók.
A felmérés szerint a felhasználók gyakran azért kezdték el használni a termékeket, hogy beilleszkedjenek a többi, gyakran idősebb csapattárs közé – a férfiak 56%-a jelölte meg ezt az okot, a nők körében ez az arány 73%-os volt.

Nehéz a leszokás
Mivel ennyire elterjedt a használata a focisták körében, a leszokás is nehezebbnek bizonyulhat számukra. Egy megkérdezett játékos beismerte:
„Kétszer abbahagytam nyolc hónapig, de úgy tűnik, mindig újra elkezdem. Nehéz leszokni, amikor egész nap használják körülöttem.”
A férfiaknál a felhasználók mintegy fele jelezte, hogy a következő 12 hónapban le akarja tenni a snüsszt vagy a nikotintasakot, a WSL-ben azonban a legtöbb felhasználó nem szándékozott leszokni.
A felhasználók a nikotinfüggőség elsődleges mutatóinak megtapasztalásáról számoltak be, például arról, hogy tudatosság vagy szándék nélkül használják a termékeket. Gyakoriak voltak a rövid távú elvonási tünetek is: sóvárgás, ingerlékenység, nyugtalanság és szorongás.
A jelentés rávilágított továbbá arra is, hogy nem tudatos doppingolás veszélyének is ki vannak téve a sportolók, ha az online vagy a közösségi médián keresztül vásárolt termékek szennyezettek. Megállapította emellett azt is, hogy a klubtilalmak nem voltak hatékonyak a használat visszaszorításában, és személyre szabott, külső támogatást javasolt, valamint a segítséget kérők megbélyegzésének elkerülését.
Más sportágakban is elterjedt a használata
Korábban az amerikai baseball-játékosok kapcsán adtunk hírt hasonló felmérésről.
„A baseballjátékosok mindig is használtak füstmentes dohánytermékeket. Amikor közvetlenül a polgárháború után elkezdődött a profi baseball, a rágódohány volt messze a legnépszerűbb dohányfogyasztási forma az Egyesült Államokban. Játék közben a hagyományos cigaretta fogyasztása lehetetlen lett volna, de a dobás, az ütés és a futás közben könnyen megoldható volt egy adag rágódohány fogyasztása. Így a baseballhoz közel 150 éven át kapcsolódott a füstmentes rágódohány fogyasztása. A dohányipari vállalatok csapatokat szponzoráltak, kiadták az első baseballkártyákat, és a sportpályák külső falain reklámoztak […]. A baseball és a füstmentes dohány közötti románc azonban 2016-ban hirtelen megszakadt, amikor a Major League Baseball játékosai és tulajdonosai közötti kollektív szerződés megtiltotta az új játékosoknak a dohányt tartalmazó termékek használatát. […] A tiltás miatt a játékosok már egy ideje keresték a módját annak, hogyan szokjanak le vagy rejtsék el a dohányfogyasztásukat. Számukra az elmúlt években elterjedt dohánymentes nikotintasakok nyújthatnak megoldást, amelyek használatát (egyelőre) nem tiltják. Egyébként nem csak a baseball-játékosok esküsznek a nikotinra. A Nemzeti Olimpiai Bizottság által 2002-ben támogatott több mint 400 finn sportoló 25 százaléka mondta, hogy snüsszt fogyaszt. Egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy a sportolók úgy vélik, a nikotin segíti a teljesítményük maximálását”
– írtuk 2023 márciusában. A sportolók nikotinpárna-használatával kapcsolatban a Tobacco 2023/09-es számában megjelent interjúnkban megkérdeztük Gyulay Zsoltot, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatóját, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökét, aki megalapította az ND Nonprofit Zrt.-t 2012-ben, s formálója volt a már 11 éve fennálló trafikrendszernek.
„Tudom, hogy egyes sportágakban használnak snüsszt vagy nikotinpárnát, de például a Formula–1-ben szerintem kizárt. Ezek a pilóták olyan magas szinten teljesítenek, hogy nincs szükségük erre, ennél százszor profibbak. Élsportolók körében én még nem találkoztam ilyennel, s nem hinném, hogy ily módon próbálnának előnyhöz jutni, s aki rendszeresen dohányzik, az szerintem nem is jut el a legmagasabb szintekre. A MOB-nak nincs hatásköre e kérdésben, hiszen a sportolók az egyesületek alkalmazottai, de természetesen edukációval, figyelemfelhívó programokkal megtesszük, ami tőlünk telik”
– fogalmazott tavaly nyár végi interjúnkban Gyulay Zsolt.
Mit érdemes tudni a nikotintasakról?
Amint arról a Tobacco 2022/07-es számában is írtunk, a nikotintasak lényegében a snüssz újgenerációs változata, ám fontos különbség, hogy ez a termék nem tartalmaz dohányt. A nikotintasak előállításához ugyanarra a technológiai áttörésre volt szükség, mint az e-cigaretta-töltőfolyadékok esetében: rájöttek arra, hogyan lehet kinyerni a dohánylevelekben található nikotint, s miként lehet azt nikotinsóvá kristályosítani. Ehhez természetes rostokat, élelmiszeripari töltő- és ízesítőanyagokat, sót és vizet adtak, s kis tasakokba helyezték – így jött létre a nikotintasak. A snüsszhöz hasonlóan ezt is a fogínyre helyezik, de nem okoz az előbbinél tapasztalható irritációt.
Nyitóképünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

