Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Megnőtt a marihuána okozta mérgezések száma az amerikai gyerekek körében
A 2000 és 2020 közötti időszakban az ilyen esetek száma több mint kétszeresére nőtt.

Radikálisan megugrott a marihuána okozta mérgezéses esetek száma a gyerekek körében az Egyesült Államokban, eközben csökkent a mértéktelen alkoholfogyasztás az elmúlt két évtizedben – írja az MTI.

Egy, a mérgezéses eseteket összegző amerikai adatbázis (National Poison Data System) alapján készült tanulmány szerint 2000 és 2020 között a 6-18 év közöttiek körében 245 százalékkal, azaz mintegy két és félszeresére nőtt az olyan észlelt esetek száma, amelyek szándékolt marihuána-fogyasztásához köthetők. A Clinical Toxicology című szakfolyóiratban megjelent írás szerint a vizsgált időszakban mintegy 340 ezer esetet regisztráltak az egészségügyi ellátórendszerben.

Az adatokból az derül ki, hogy az érintettek enyhe többsége (53,8 százalék) fiú, és a túlnyomó része (80 százalék) a 13 és 18 év közötti fiatal volt.

Fotó: Ryan Lange / Unsplash

A marihuána-fogyasztás nyomán orvosi ellátásra szoruló kiskorúak száma 2011-ben indult gyors növekedésnek, és ennek tempója 2017 és 2020 között drámaivá vált. Ezzel párhuzamosan két évtized folyamatainak áttekintéséből az derült ki, hogy a mértéktelen alkoholfogyasztás miatt orvoshoz kerülő gyerekek száma erősen visszaesett. A 2014-es év volt a fordulópont, amikor a kábítószer okozta esetek száma átlépte az alkoholmérgezéshez kötődőket.

Adrienne Hughes, a tanulmány egyik szerzője, az Oregoni Egyetem vezető kutatója, sürgősségi orvos a tanulmányról megjelent sajtóközleményben arra hívta fel a figyelmet, hogy a marihuánatartalmú ehető és e-cigarettaként fogyasztható termékeket gyakran a fiatalok számára is vonzó módon reklámozzák, ami hozzájárul ezek népszerűségéhez.