Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Meglepő fordulat: mégsem akarja betiltani a sörkerti dohányzást a brit Munkáspárt

Keir Starmer kormányfő és stábja állítólag rádöbbent, milyen negatívan hatna a gazdaságra a lépés.

Az Egyesült Királyság kormánya a vendéglátóipar ellenállása miatt mégsem tiltja be a sörkertekben történő szabadtéri dohányzást – írja a The Guardian. A Downing Street tisztviselői úgy vélik, hogy a politika „komolytalan”, és nincs bizonyíték arra, hogy a sörkertekben történő dohányzás ártana a nemdohányzóknak.

Keir Starmer a dohányzás felszámolására irányuló törekvéseit a kormányzat lehetséges munkahelyvesztésekkel és kocsmabezárásokkal kapcsolatos figyelmeztetései ellenére is folytatja. A miniszterelnök kabinetfőnöke, Morgan McSweeney állítólag nem lelkesedik a szabadtéri dohányzási tilalomért. Egészségügyi szakértők azonban arra ösztönzik a kormányt, hogy lépjenek előre a szabadtéri dohányzás betiltásával, így növelve annak esélyét, hogy Nagy-Britannia 2030-ra „füstmentessé” váljon.

Képünk illusztráció (Forrás: Keir Starmer Facebook-oldala / Tobacco-montázs)

A UKHospitality kereskedelmi szervezet és a Brit Sör- és Kocsmai Szövetség aggodalmának adott hangot a tilalommal kapcsolatban, mondván, hogy az komoly gazdasági károkkal fenyegeti a vendéglátóhelyeket. Érvelésük szerint a dohányzás betiltása egyes szabadtéri helyeken, például a kocsmakertekben, pusztító hatással lenne a már most is növekvő költségekkel küzdő kocsmákra.

A dohány- és e-cigaretta törvény tervezetének elfogadása – amely korosztályos dohányvásárlási tilalmat is tartalmazza majd – a véleménykülönbségek és a szabadtéri dohányzási tilalom lehetséges kockázataival kapcsolatos bizonytalanság miatt késik.

Az Európai Bizottság hasonló ajánlástervezettel rukkolt elő a közelmúltban, amelyet hevesen kritizált egyebek között a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI). A részletekről a Tobacco 2024/11-es számában olvashatnak majd.