Az elmúlt hetekben 135 millió forint értékben foglaltak le eldobható e-cigarettákat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) együttműködésében – derült ki a két szervezet közös sajtótájékoztatóján szerdán.
Az Elf Bar, Fume, Magic Bar és Manórúd néven is ismert termék forgalmazása jogsértő Magyarországon. A termék többféle ízben, nikotinos vagy nikotinmentes folyadékkal előre feltöltött, akkumulátoros, eldobható dohányzást imitáló eszköz. „Egyszerű használata és kompakt kiszerelése miatt egyre népszerűbb, főleg a fiatal korosztály körében” – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A problémakör az elmúlt két hétben a szaksajtó után a mainstream sajtó látókörébe is bekerült, megszólaltatták az ügyben Zacher Gábor toxikológust is, minderről itt írtunk bővebben.
Illegális a hazai forgalmazása
Az Elf Bar a jelenlegi törvényi szabályozás értelmében dohánygyártmánynak számít, tehát csak Nemzeti Dohányboltokban, zárjeggyel lehetne forgalmazni, a törvényi keretek alapján kizárólag ízesítésmentes változatban. Ennek ellenére folyamatosan látni ilyen termékek hirdetéseit a közösségi médiában – ahol az árusok kapcsolatot is tartanak a vevőikkel –, emellett utcai árusok is kínálják. Mivel jelenleg a hazai forgalmazása illegális, az árusok leggyakrabban Szlovákiából, valamint budapesti kínai piacokról szerzik be a terméket, amelyet aztán illegálisan továbbértékesítenek.
„Mivel uniós szinten nincs kötelező szabályozás az elektronikus dohánytermékekre, ezért az engedélyekre, forgalmazásra, adóztatásra vonatkozó tagállami szabályok eltérőek. Aki Magyarországon értékesít engedély nélkül ilyen termékeket, az ötmillió forinttól ötszázmillió forintig terjedő bírságot kockáztat”
– hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón.

Razziasorozat indult
A NAV ellenőrzési szakterülete próbavásárlásokkal buktatja le az illegálisan értékesítőket, a bevetési és a bűnügyi szakterület pedig helyszíni akciók során kutatják át az árusok ingatlanjait, s lefoglalják az illegális dohánygyártmányokat, valamint őrizetbe veszik a kereskedőket. Egyre gyakrabban találkoznak az Elf Barral is ilyen akciók során, sőt, a terméket már hamisítják is. A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a NAV Repülőtéri Igazgatósága a mélységi ellenőrzések során egyre többször bukkan Elf Bart tartalmazó csomagokra, mivel az eladók futárszolgálatok révén is terítik illegális áruikat.
A NAV az elmúlt hetekben több mint harmincezer ilyen jellegű terméket foglalt le 135 millió forint értékben, a legnagyobb fogás egy Kínában feladott, 18 ezer darabos tétel volt Budapesten. Az elmúlt hetekben négy illegális kereskedőt vettek őrizetbe. Az SZTFH Dohányügyi Igazgatósága összesen 25 ügyet vett nyilvántartásba, amelyek közül a sajtótájékoztatóig négy esetben összesen húszmillió forint bírságot szabott ki.
„Az illegális termék forgalmazói a közeljövőben hasonló akciókra, közös razziákra számíthatnak a két hatóság részéről, ugyanis az SZTFH és a NAV továbbra is szigorúan fellép a jogsértések ellen”
– hangzott el a sajtótájékoztatón. Az SZTFH emellett elindította az ingyenesen hívható 1828-as zöld számot, ahol az Elf Barral és hasonló illegális eszközökkel kapcsolatos lakossági bejelentéseket várja.
Az Elf Bar nem játék
A sajtótájékoztatón „egészségre súlyosan ártalmasnak” nevezett termékekről elmondták, sok esetben általános iskolásoknak értékesítik azokat.
Kiderült továbbá, hogy az SZTFH levelet írt a Klebelsberg Központ (KK) elnökének, amelyben felhívta a figyelmet a jelenségre és kérte intézkedését, hogy a KRÉTA-rendszer segítségével minél több diákhoz és szülőhöz jusson el az információ, hogy
„az Elf Bar nem játék, a gyermekek egészségét súlyosan károsíthatja”.

