hero
Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 3 perc
Zacher Gábor az Elf Barról: Ez egy új járvány
Az illegális eldobható e-cigaretták kérdése már a mainstream sajtóba is begyűrűzött, az ország legismertebb toxikológusát is megszólaltatták.

Az elmúlt hetekben sok cikk született a mainstream magyar sajtóban is az Elf Barról. Több helyütt is linkelték egy hónappal ezelőtti írásunkat, amelyben arról számoltunk be, hogy a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) közölte:

„Az ilyen illegális eszközök nikotint tartalmazó változatban elektronikus cigarettának, nikotinmentes változatban dohányzást imitáló elektronikus eszköznek minősülnek, kiskereskedelmük Magyarországon dohányboltban is szigorú szabályokhoz kötött. A hatályos jogszabályok szerint e termékkategóriák ízesített változatait Magyarországon továbbra is tilos forgalomba hozni.”

Aki mégis engedély nélkül értékesít ilyen termékeket, az 5 millió forinttól 500 millió forintig terjedő bírságot kockáztat. Mindezek mellett az eldobható elektronikus cigaretták illegális forgalmazása sérti a NAV hatáskörébe tartozó jövedéki, és a fogyasztóvédelmi hatóság kompetenciájába tartozó egészségügyi jogszabályokat is. Mindezek alapján komoly bírságra számíthatnak például azok a Boráros téri élelmes árusok, akik parfümről Elf Barra váltottak az elmúlt hetekben.

Nem tudni pontosan, hogyan hat a szervezetre

A mainstream sajtó megszólaltatta a manórúdként is ismert Elf Bar kapcsán Zacher Gábor toxikológust, mentőorvost. Zacher – aki egyébként nagy pipása HVG.hu-nak elmondta:

„Az Elf Bar most baromi nagy divat, főleg a tinédzserek között. (…) az Elf Bar talán kevésbé káros, mint egy hagyományos cigaretta, mert utóbbinál a pirolízis, a papír égése, és egy csomó vegyület is megjelenik. De összességében ez azért nem ad okot az örömre. Ráadásul elég sok kora-tizenéves szívja már az Elf Bart.”

A toxikológus elmondása szerint a legfőbb baj az, hogy az Elf Bar bizonyos modelljei nikotint tartalmaznak, amely függőséget is okoz. A HVG.hu megemlíti, hogy egyes modellek 14 doboznyi cigarettának megfelelő nikotint tartalmaznak, azonban egyesek 1-2 nap alatt „kivégzik” az Elf Barjukat.

„A nikotin mellett ezek az eszközök tartalmaznak polietilén-glikolt és növényi glicerineket, amelyek a tüdőbe jutva károsodást okozhatnak” – fogalmazott Zacher Gábor a portálnak. A toxikológus szerint éveket kell még várni arra, hogy pontos képet kaphassunk arról, mit is okoz az Elf Bar. Várdi Katalin tüdőgyógyász a HVG.hu-nak elmondta, az Elf Bar „nem egy bevizsgált a termék, ennél fogva pontosan nem tudjuk, hogy milyen anyagokat, mekkora mennyiségben tartalmaz, ahogy azt sem, hogy mit tud maga a készülék”.

Az új járvány

Zacher Gábor az RTL Klub Híradójának nyilatkozva szét is szedett egy Elf Bart, miközben elmondta, nem lehetünk biztosak abban, mit tartalmaz a készülék.

„Ez egy új járvány. (…) Alapvetően annak van nagyon-nagyon komoly veszélye, hogy az a mondat, amit régen mondtunk a dohányos fiataloknak (…) hogy »ha dohányzol, büdös leszel«, ezt a mondatot sutba dobhatjuk, (…) mert ettől nem lesz büdös. (…) Minden, ami dohányzási technika, akár legyen ez egy nikotinmentes, de illatanyaggal, növényi glicerinnel, polietilén-glikollal bíró kis eszköz, ahol izzítás során ez a füst, meg ez a tulajdonképpen vízpára bekerül a szervezetbe, az már potenciálisan károsodást jelenthet”

– mesélte a toxikológus a tévéműsorban. Zacher Gábor ugyanakkor nem híve a tiltásnak. „Most annyi van az állam részéről, hogy a dohányboltban nincs, tiltás van: ezzel a probléma kipipálva. De ez tényleg a megoldás? Mindenki megtalálja a módját az Elf Bar beszerzésének” – fogalmazott a HVG.hu-nak. A toxikológus szerint inkább arról kellene beszélni, mi van az Elf Barban, s hogy mit okoz a használata.

Bejelentés várható

Az SZTFH múlt héten arról tájékoztatta a HVG.hu-t, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal együttműködve jelenleg is több eljárás van folyamatban az eldobható elektronikus cigaretták illegális forgalmazóival szemben.

A NAV hétfő reggel közölte, szerdán az SZTFH-val közös sajtótájékoztatót tartanak az Elf Bar jelenség magyarországi helyzetéről, illegális kereskedelmének felszámolásáról, valamint egy kiemelt bűnügyi akció eredményeiről. A sajtótájékoztatón felszólal többek között A sajtótájékoztatót tartja: Dr. Biró Marcell (elnök, SZTFH), Horváth Gábor (ellenőrzési szakfőigazgató, NAV Központi Irányítása) és Tóth Márk (pénzügyőr ezredes, igazgató, NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága). Természetesen beszámolunk majd olvasóinknak a sajtótájékoztatón elhangzottakról.