Szerbiában a kiskorúak a helyi piacokon, kioszkokban, sőt kávézókban is vásárolhatnak e-cigarettát és más termékeket, az eladók azonban mostantól pénzbírsággal sújthatók – írja az Euractiv.
„A Szerb Köztársaság jogrendszerében ez a kérdés nincs szabályozva. Nincs meghatározás az elektronikus cigarettára és más nikotinos vagy nikotin nélküli termékekre, valamint tilos az eladásuk kiskorúaknak. Éppen ezért hangsúlyozzuk, hogy sürgősen szükség van a szabályozásra, amelyet most hajtanak végre” – közölte a szerb bel- és külkereskedelmi minisztérium a brüsszeli lappal. Az illetékes minisztérium bejelentette, hogy megkezdi a fogyasztóvédelmi törvény módosításának kidolgozását ezen a részen, mert úgy véli, hogy ez a megoldás egy jelentős nemzeti probléma megoldása.

„A fő cél az elektronikus cigaretta és más termékek kiskorúaknak történő értékesítésének betiltása, mivel ez egy különösen érzékeny kérdés. Ezáltal szankciókat is lehetővé tesznek majd ezen termékek értékesítése, kiszolgálása és ajándékozása esetén”
– tette hozzá a minisztérium. Az új határozat értelmében a kereskedő 50 000 dinár (kb. 160 ezer forint) pénzbírságot kap, ha kiskorúnak ad el. A minisztérium szerint az e-cigaretták növelik annak valószínűségét, hogy az egyének más dohánytermékek, például cigaretta használatába kezdenek.
„Az összes elvégzett kutatás következtetése az, hogy az elektronikus cigaretta fogyasztásával – legyen az nikotinos vagy nikotinmentes – nemcsak vízgőz kerül a levegőbe, hanem számos vegyi anyag is”
– fogalmazott a minisztérium.
