Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 2 perc
Kiraboltatott egy trafikot a tini, hogy rávegye a védelmi pénz megfizetésére

Az ügy másodfokon folytatódik annak ellenére, hogy a Fővárosi Főügyészség szerint nem megalapozottak a védelem fellebbezései.

A Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség vádirata alapján elítélték azt a három fiatalt, akik kiraboltak egy pestszentlőrinci dohányboltot. Az ügy másodfokon folytatódik, a Fővárosi Főügyészség szerint a büntetések enyhítése nem indokolt – áll az Ügyészség.hu-n hétfőn megjelent közleményben.

A vádirat szerint egy 17 éves fiú átadta az engedéllyel tartott gáz-riasztó fegyverét egy 16 éves fiú ismerősének, és rávette, hogy raboljon ki egy dohányboltot. A fiúk megbeszélték, hogy a megszerzett pénzt majd elosztják. Az idősebb fiú azt is mondta társának, hogy a pénzszerzésen túl az is a célja, hogy a dohánybolt tulajdonosát rávegye arra, a bolt őrzéséről rajta keresztül gondoskodjon.

A 16 éves fiú beszervezett az elkövetésbe egy 18 és egy 19 éves elkövetőt. A fiatalkorú vádlott a társai számára meghatározta, hogy kinek mi lesz a feladata. A három tettes a rablást megelőzően kipróbálták a gáz-riasztó fegyvert, majd 2019. november 27-én, este – az arcukat álarccal és símaszkkal takarva – bementek a kiválasztott XVIII. kerületi Nemzeti Dohányboltba. A 18 éves rabló a pult mögött ülő eladót lefogta, nem engedte felállni, majd a kezében lévő telefont elvette tőle, és azt a pultra rakva közölte, hogy ez egy rablás. A 16 éves az eladóra fogta a gáz-riasztó fegyvert és pénzt követelt. 19 éves társuk az ajtóban állt, a bezárt ajtó kilincsét belülről fogta, ezzel biztosítva az elkövetést és fokozva az eladó félelemérzetét. Az eladó a fenyegetés hatására átadta a napi bevételt. Ezután a vádlottak elmenekültek a helyszínről, és a zsákmányt elosztották egymás között, bevonva 17 éves társukat is.

A 18 éves fiú, két évvel későbbi elfogását követően megtérítette az okozott kárt – a rendőrség általunk is szemlézett 2021-es beszámolója szerint mintegy 250 ezer forintot zsákmányoltak az elkövetők.

A Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség Fiatalkorúak Büntetőügyei Részlegének vádirata alapján a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság bűnösnek mondta ki a dohányboltot kiraboló három fiatalt, akik a bűnösségüket az előkészítő ülésen beismerték, társtettesként elkövetett csoportos rablás bűntettében. A bíróság a 16 évest 2 év 3 hónap fiatalkorúak börtönbüntetésére, a 18 évest 2 év 4 hónap, a 19 évest 2 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte. A bíróság – az okozott kárt megtérítő 18 évesen kívül – a vádlottakkal szemben a gazdagodásuk erejéig vagyonelkobzást is alkalmazott. A felbujtással vádolt 17 éves fiatal a bűnösségét nem ismerte be, ellene elkülönítve folyik az eljárás.

Az ítélet nem jogerős, hiszen az ellen a vádlottak és védőik fellebbeztek: a fiatalkorú vádlott vonatkozásában felmentés, illetve hatályon kívül helyezés, a vádlott-társakat érintően enyhítés érdekében. A másodfokú ügyészségként eljáró Fővárosi Főügyészség a védelmi fellebbezéseket nem tartja alaposnak, azok egy része törvényben kizártnak is minősül, és azt indítványozza, hogy a Fővárosi Törvényszék az ítéletet hagyja helyben.