Két vezető norvégiai kisboltlánc fokozatosan beszünteti a cigarettaárusítást – írja a The Local híradása nyomán a Tobacco Reporter. A Reitan Convenience Norway – amely a Narvesen és a 7-Eleven áruházakat üzemelteti – 2026-ig minden üzletében fel akar hagyni a dohánytermékek árusításával.
„Már most látjuk a cigaretta iránti csökkenő keresletet, és hosszú távon szeretnénk hozzájárulni ennek fokozatos megszüntetéséhez” – mondta Anniken Staubo a Reitan Convenience Norway-től az E24-nek. Korábban a Reitan Convenience Sweden is bejelentette, hogy szintén felhagy a cigarettaárusítással a svédországi üzleteikben. „A Reitan Convenience Swedenhez hasonlóan 2026-tól mi sem veszünk fel új termékeket és márkákat ebben a kategóriában” – mondta Staubo.

A Reitan szerint a kivonás a vállalat általános fenntarthatósági stratégiájának része. „A dohánytermesztés jelentős környezeti és társadalmi fenntarthatósági kihívásokkal jár. A kínálatunkban szereplő cigaretták fokozatos kivonását tervezzük, és követjük a szabályok és törvények esetleges új változásainak alakulását” – mondta Staubo.
A Norgesgruppen – Norvégia másik jelentős kisboltlánca, a Joker tulajdonosa – közölte: nem tervezi a cigarettaértékesítés fokozatos megszüntetését.
2017 óta Norvégiában csökkent a naponta dohányzó fiatalok száma, miközben folyamatosan nőtt a snüsszt használók száma. A norvég statisztikai hivatal szerint 2023-ban a 16 és 74 év közötti norvégok 16 százaléka használt naponta snüsszt, míg ugyanezen korosztály mindössze 7 százaléka cigarettázott naponta.
