A Fülöp-szigetek fokozni fogja a dohánycsempészet elleni küzdelmet – közölte az ABS–CBN híradása nyomán a Tobacco Reporter.
Szeptember 26-án Ifj. Ferdinand Marcos elnök aláírta a mezőgazdasági gazdasági szabotázs elleni törvényt, amelynek célja, hogy az élelmiszerek megfizethetőbbé váljanak és jobb jövedelmet biztosítsanak a helyi gazdáknak. A törvény gazdasági szabotázsnak minősíti a mezőgazdasági és halászati termékekkel kapcsolatos csempészetet, felhalmozást, nyerészkedést, kartellalakítást és e bűncselekmények finanszírozását. A jogsértők életfogytiglani börtönbüntetést és az érintett áruk értékének ötszöröséig terjedő pénzbírságot kockáztatnak.

A helyi adóhivatal (BIR) biztosa, Ifj. Romeo Lumagui Jr. hangsúlyozta, hogy szoros figyelemmel fogják kísérni a dohánycsempészetet, mivel az állam évente több milliárd pesót veszít a jövedéki adó megsértéséből. Egyúttal a helyi dohánytermelők megélhetését is meg akarják védeni.
A BIR elmondta, hogy továbbra is koordinálni fogja a Nemzeti Dohányügyi Hatósággal (NTA) és más bűnüldöző szervekkel a dohánycsempészet elleni erőfeszítéseket. Az NTA szerint a dohány illegális kereskedelme komoly bevételkiesést, üzletbezárásokat, a helyi kereslet csökkenését és a gazdaság környezeti romlását okozza.
