2026 januárjától emelkedik a dohánytermékek, üzemanyagok és szeszes italok jövedéki adója az inflációkövető adóemelés miatt – írja a HVG.hu. Utóbbiról tavaly ősszel született döntés, az eljárás értelmében minden évben az azelőtti esztendő júliusában mért éves infláció mértékéhez igazítják az adóemelést.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt heti közlése szerint 4,3 százalék volt az éves infláció idén júliusban. A Népszava számításai szerint a cigaretta jövedéki adója ezer szálanként 47 143 forintra nő (45 200-ról), dobozonként 942 forintra (904-ről), azaz közel 40 forinttal emelkedik majd.
Az alkoholos italok esetében a különböző termékekre eltérő mértékű jövedéki adó vonatkozik. A HVG.hu kiszámította, hogy például a sör jövedéki adója literenként 18,7 forintról 19,5 forintra emelkedik, a köztes alkoholtermékeké – vagyis a sörön kívüli, erjesztett alkohol alapú, legfeljebb 22 százalékos italoké – 292,5 forintról 305 forintra nő. Az úgynevezett csendes borra továbbra sem vetnek ki jövedéki adót.
