Inflációkövető automatikus emelést vezethet be a kormány több adónál is – írja a Bank360. A portál a szerdán az Országgyűlésnek benyújtott adótörvény-javaslatban bukkant az innovációra, amelynek lényege, hogy egyes adókulcsok az inflációt követő módon, automatikusan nőnek majd, s ehhez nem kell minden egyes esetben külön törvényjavaslatot benyújtani.

„Az automatikus adóemelés szerint 2024-et követően az érintett adók mértéke a tárgyévet megelőző évi adó mértékének a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-index előző év azonos időszakához viszonyított változásával valorizált (azaz emelt) összege. (Az így megkapott új mértéket jellemzően adónként eltérően 1, 5, 50, 100 vagy 1000 forintra kerekítve kell megállapítani.) A konkrét új adómértéket a NAV-nak a tárgyévet megelőző év október 31-ig kell közzétennie”
– írja a gazdasági portál.
Amennyiben az Országgyűlés megszavazza majd a módosítást, az alábbi adónemekben várható az automatikus inflációkövető adóemelés 2025-től:
- regisztrációs adó (személygépkocsikra és motorkerékpárokra fizetendő),
- gépjárműadó,
- cégautóadó (2026-tól),
- gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetéke (átírási illeték),
- benzin, gázolaj és LPG jövedéki adója,
- szeszes italok tételes jövedéki adója,
- dohánytermékek tételes jövedéki adója.
