Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Januárban újra emelkedhet a sör ára
Van olyan piaci szereplő, mely idén már három áremelésre kényszerült, jövőre pedig tovább romolhat a helyzet.

10–15 százalékos áremelkedés jöhet januárban a sörpiacon az inflációnak köszönhetően – írja a BeerPorn.

Az öt legnagyobb belföldi sörgyártó (Dreher, Heineken Hungária, Borsodi, Carlsberg és a Pécsi Sörfőzde) idei éves forgalma 5,1 millió hektoliter volt, ami a tavalyihoz képest javulásnak számít, de még mindig nem érte el a világjárvány előtti szintet.

Komoly hatása volt a fogyasztásra és az áraka alakulására is a jövedéki adó és a népegészségügyi termékadó sörre történt kiterjesztése, azóta pedig az energiaválság és az infláció is tovább rontott a helyzeten.

Fotó: Oleksandr Pidvalnyi / Pexels

Az egyik legnagyobb hazai gyártó – iparági információk szerint – az alacsonyabb árkategóriájú sörök esetében 10 százalékos, a prémium termékek piacán pedig akár 25 százalékos drágulással számol. Ennek nagy valószínűséggel az lesz a hatása, hogy a fogyasztók az olcsóbb helyettesítő termékek felé fordulnak.

Ez már valamelyest idén is megfigyelhető volt: a Magyar Sörgyártók Szövetségének adatai szerint a korábban csökkenő gazdaságos termékek iránti igény októberben 10 százalékkal nőtt, míg a prémium termékek eladásainak növekedése jelentősen visszaesett.