hero
Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 4 perc
Ízesített hevítőrudak: megjelent a tiltó kormányrendelet

2024. július 7-től nem vehetnek készletre ízesített hevített dohánytermékeket a Nemzeti Dohányboltok, de a már meglévő készletet korlátlan ideig árusíthatják majd.

FRISSÍTÉS: Cikkünk korábbi változatában az egy éves türelmi idő végét nem a rendelet hatályba lépésétől, hanem a tilalom kezdetétől számítottuk. A hibáért elnézést kérünk, s javítottuk.

A 2023. évi 101. Magyar Közlönyben 2023. július 6-án megjelent az a kormányrendelet, amely 2023. október 23-tól megtiltja az ízesített hevített dohánytermékek magyarországi forgalmazását, de a másnapi hatályba lépéstől egy éves türelmi időt is meghatározott – szúrta ki a 24.hu.

Ezért volt szükség a rendeletre

Amint arról tavaly novemberben beszámoltunk, akkor hirdették ki az Európai Bizottság 2022/2100-as felhatalmazáson alapuló irányelvét „a 2014/40/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a hevített dohánytermékekre vonatkozó egyes mentességek visszavonása tekintetében történő módosításáról”.

Jelenleg csak a cigarettát és cigarettadohányok ízesítéseit tiltják uniós szinten (több tagállam saját hatáskörben az e-cigaretta töltőfolyadékok ízesítéseit is tiltja). Ezt terjeszti ki az Európai Bizottság a hevített dohánytermékekre, miután az adott termékkategória kiskereskedelmi szintű értékesítési volumene meghaladta a dohánytermékek uniós összértékesítésének 2,5 százalékát.

Méghozzá a jellegzetes ízesítést minden formában, a jelenleg érvényben lévő irányelv ugyanis „a jellegzetes ízesítésű, illetve a bármely alkotóelemükben – például a szűrőben, a papírban, a csomagolásban, a kapszulában, illetve az érintett dohánytermék illatát vagy az ízét vagy füstintenzitásának megváltoztatását lehetővé tevő minden technikai megoldásban – jellegzetes ízesítést tartalmazó” cigarettákat és cigarettadohányokat tiltja, ezt egészítik ki a jellegzetes ízesítésű hevített dohánytermékekkel.

Mi szerepel a kormányrendeletben?

Az uniós irányelv hivatalosan 2022. november 23-án lépett hatályba; az uniós tagállamoknak ezt követően 2023. július 23-ig kell átültetniük nemzeti jogrendszerükbe.

Ezt a határidőt bő két héttel megelőzte a magyar kormány azzal, hogy kihirdette a 295/2023. (VII. 6.) kormányrendeletet „a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) Korm. rendelet jogharmonizációs célú módosításáról”. E rendelet szerint 2023. október 23-tól a jellegzetes ízesítési tilalom hatálya alá helyezik a hevített dohánytermékeket.

A kormányrendelet arról is határozott, hogy a másnapi, július 7-i hatályba lépéstől egy éves türelmi időt kapnak a Nemzeti Dohányboltok. Így 2024. július 7-ig az ízesített hevített dohánytermékeket

a dohány-kiskereskedelmi ellátó raktárába be lehet szállítani, és onnan – a véghatáridőig beszállított készlet kimerüléséig – a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet végző személy részére ki lehet szállítani. A dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenységet végző személynél készleten lévő, e bekezdésnek megfelelően kiszállított hevített dohánytermék korlátlan ideig forgalomba hozható.”

A 24.hu információi szerint ugyan nem feltétlen lesz minden korábbról ismert termék elérhető ebben az egy éves türelmi időszakban, „a dohánygyárak úgy állíthatják be a gyártókapacitást, hogy ne maradjon rajtuk túl sok áru, de próbálják azért lefedni a piacot a határidőhöz legközelebbi időpontig”. Mint írják, a piacra rálátó forrásuk szerint ez azért megnyugtató a dohánypiaci szereplőknek, „mert a régi készletek visszavételére nincs felkészülve a rendszer és az ellátási lánc, ami problémákat okozhatott volna”.

Mit mondtak az iparági szereplők a tilalomról a tavalyi Tobacco Hungaryn?

A dohánypiac aktuális kihívásairól rendeztünk ágazati kerekasztal-beszélgetést 2022. szeptember 28-án, a Tobacco Hungary 2022 második napjának délelőttjén. Ezen természetesen az ízesített hevített dohánytermékek tilalma is szóba került.

Földi Bence, Bányász József, Lustyik János, Nagy Sándor András, Apáti Béla és Vizi Tamás a Tobacco Hungary 2022-n rendezett ágazati kerekasztal-beszélgetésen 2022. szeptember 28-án Balatonalmádiban (Fotó: Berki Doren / Tobacco)

Vizi Tamás szerint nagyjából az fog történni a hevített dohánytermékek ízesítésének betiltásánál, mint a mentoltilalomnál. Úgy véli, a fogyasztók ugyanúgy váltani fognak és meg fogják találni a nekik megfelelő termékeket. „Mindig van változás, a dohányiparban már hozzászoktunk ehhez. A változásmenedzsment tréningeken már nekünk kellene oktatni” – fogalmazott a Philip Morris osztályvezetője, aki azt is elmondta, még bizonytalan, konkrétan mikor lép majd életbe a tilalom.

Nagy Sándor András arra mutatott rá, hogy amikor az Európai Unióban a dohányiparra vonatkozó direktíva megszületett, akkor még nem voltak nevesítve a hevített dohánytermékek. „Amit legnagyobb meglepetésünkre az elmúlt hónapokban láttunk, hogy az Európai Bizottság a hevítéses termékeket egy olyan jogalkotási folyamaton keresztül szabályozza, amely több tagállam részéről is aggályokat keltett. Ha ez megtörténik, az sokak meggyőződése szerint nemcsak hogy nem elegáns, hanem jogilag megkérdőjelezhető is lehetne. De láttunk már karón varjút, tudomásul kell vennünk, hogy ez jön, valószínűleg valamikor jövőre bekövetkezik” – fejtette ki a BAT Pécsi Dohánygyár vállalati kapcsolatokért felelős vezetője. Hozzátette: szerinte van létjogosultsága az ízesítésnek az égés nélküli termékek esetében, ez ugyanis támogathatja a váltást a kevésbé káros megoldásra azok körében, akik jelenleg hagyományos cigarettát használnak.

Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Thimo Pedersen / Unsplash)