Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ízesítési tilalom: perre mennek a denveri e-cigi-árusok

Alkotmányellenesnek vélik az önkormányzat rendeletét.

A denveri e-cigaretta-szaküzletek tulajdonosai pert indítottak a város ellen a választók által jóváhagyott, január 1-jén hatályba lépett ízesített dohánytermék-tilalom végrehajtásának megakadályozására – írja a Nicotine Insider.

Denveri látkép 2020-ban (Fotó: Devonshire / Unsplash)

A Rocky Mountain Smoke Free Alliance által benyújtott kereset szerint az önkormányzati rendelet alkotmányellenes, egyenlőtlenül alkalmazzák, és súlyos gazdasági károkat okoz a kisvállalkozásoknak. Azzal érvelnek, hogy a tilalom sérti az egyenlő bánásmód, a tisztességes eljárás és a kereskedelmi véleménynyilvánítás jogát, különösen azért, mert kivételt tesz a vízipipa-dohányra, miközben az ízesítetlen cigaretták továbbra is árusíthatók. Azt is állítják, hogy a jogszabály homályos, marketinghez és csomagoláshoz kötött meghatározásokat használ, ami bizonytalanná teszi a jogkövetést, és állításuk szerint üzletbezárásokhoz, munkahelyek megszűnéséhez és adóbevétel-kieséshez vezetett.

A városvezetés a tilalmat közegészségügyi intézkedésként védi, amelynek célja a fiatalok nikotinhasználatának visszaszorítása, míg a közegészségügyi támogatók más államokban már helybenhagyott hasonló szabályozásokra hivatkoznak. A kiskereskedők ezzel szemben azt mondják, hogy az intézkedés csupán a városhatáron kívülre tereli a vásárlókat, és a közeli üzletek máris megnövekedett keresletről számoltak be az ízesített termékek iránt.