Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
Hongkong szigorúbban néz a cigicsempészek körmére

A lakosságot is kiterjedtebben tájékoztatják, nemrég pedig a bírság is növekedett.

A hongkongi vámhatóság a héten fokozta a cigarettacsempészet elleni fellépését: razziákat és lakossági tájékoztató akciókat tartottak, amelyek az illegális dohánypiac nem szándékolt következményeire hívták fel a figyelmet. Az akcióban a vám tisztjei együttműködtek a Sha Tin kerületi tanáccsal, az Egészségügyi Minisztérium Dohány- és Alkohol-ellenőrzési Hivatalával, a rendőrséggel, valamint a Lakásügyi Hivatallal – írja a Tobacco Reporter.

A hatóságok hangsúlyozták, hogy az illegális cigarettához köthető bűncselekményekkel érintett közösségi bérlakások esetében a Lakásügyi Hivatal további intézkedéseket tehet. Egyúttal külön figyelmeztették a lakosságot – elsősorban a fiatalokat –, hogy ne vásároljanak, áruljanak vagy népszerűsítsenek illegális cigarettát, mivel az ilyen jogsértések súlyos büntetőjogi következményekkel járhatnak.

Képünk illusztráció (Fotó: Andres Garcia / Unsplash)

A közelmúltbeli jogszabály-módosítások értelmében az illegális cigaretta be nem jelentéséért kiszabható helyszíni bírság 2000 hongkongi dollárról 5000-re (kb. 85 ezer forintról 210 ezer forintra) emelkedett, míg az adózatlan dohánytermékekkel kapcsolatos legsúlyosabb bűncselekményekért akár 2 millió hongkongi dolláros (85 millió forintos)  pénzbírság és hét év szabadságvesztés is kiszabható.

A vámhatóság emellett tájékoztatta a lakosokat és a kerületi képviselőket az úgynevezett Duty Stamp System bevezetéséről is, amelynek három hónapos próbaüzeme január 4-én zárult le. A rendszer első szakaszát 2026 negyedik negyedévében tervezik elindítani, míg a teljes körű bevezetés 2027 második negyedévére várható. A cél az adózott dohánytermékek egyértelmű azonosítása és az úgynevezett „cheap white” cigaretták visszaszorítása.