Leszoknak a cigarettáról azok, akik hevített dohányterméket fogyasztanak, még akkor is, ha korábban ez nem állt szándékukban – írja a Filtermag.
A CEASEFIRE néven ismert, első ilyen jellegű vizsgálatba 220 résztvevőt vontak be. Átlagosan 41 évesek voltak, és naponta körülbelül egy doboz cigarettát szívtak. A legtöbben korábban már kétszer próbáltak leszokni a dohányzásról.
A résztvevőket véletlenszerűen két csoportba sorolták: az egyik csoportban lévők e-cigarettát, a másikban pedig hevített dohánytermékeket kaptak. A kutatók a két ártalomcsökkentési lehetőség hatékonyságát igyekeztek összehasonlítani.
A résztvevők három különböző íz közül választhattak, ezen kívül pedig motivációs tanácsadásra is sor került.

Az eredmények mindkét füstmentes eszköz esetében biztatóak, és figyelemre méltó, hogy a résztvevők több mint 95 százaléka befejezte a vizsgálatot.
„Az adatok megerősítik az e-cigaretta hatékonyságát, valamint a hevített dohánytermékek egészségügyi potenciálját a leszokni nem szándékozó dohányosok számára”
– mondta Maria Signorelli vezető kutató.
Sajnos a vizsgálatból kizárták azokat a személyeket, akiknek mentális egészségügyi diagnózisa vagy a dohánytól eltérő, problémás droghasználattal kapcsolatos előzményei voltak. Ez a két csoport a dohányzás, a dohányzással összefüggő betegségek és az idő előtti halálozások egyik legmagasabb arányával rendelkezik.
