Ausztrália jövő héttől betiltja az e-cigaretták gyógyszertárakon kívüli árusítását – közölte hétfőn az egészségügyi miniszter az Associated Press hírügynökség beszámolója szerint.
Mark Butler és az Ausztrál Munkáspárt közlése szerint a kormánypárt egyezséget kötött a Zöldekkel, hogy a törvényi korlátozások még ezen a héten átmenjenek a szövetségi szenátuson. (A kormánynak többsége van a képviselőházban, de a szenátusban nincsen.)
„Világelső törvényeinkkel az e-cigaretták visszatérnek az eredeti rendeltetésükhöz, elvégre korábban terápiás termékként árulták ezeket, hogy segítsenek a függő dohányosoknak leszokni”
– mondta Butler. Jövő hétfőtől kezdve Ausztráliában tilos lesz gyógyszertáron kívül e-cigit szállítani, gyártani, importálni vagy eladni. A tilalom minden készülékre vonatkozik, függetlenül attól, hogy tartalmaznak-e nikotint.

Az új szabályok az eddigi meglehetősen szabályozatlan helyzetet oldják fel. Jelenleg nincsenek korlátozások arra vonatkozóan, hogy a kiskereskedelmi egységek milyen e-cigiket árulhatnak, sok terméken azt sem tüntetik fel, hogy tartalmaznak-e nikotint.
A Zöldek ragaszkodtak a kormány által a szövetségi képviselőházban már elfogadott törvényjavaslat módosításaihoz. A módosított törvényjavaslat értelmében a felnőtteknek nem lesz szükségük receptre ahhoz, hogy e-cigit vásárolhassanak. A kormány eredeti jogszabálya szerint a nikotinfüggőség megszüntetését segítő e-cigarettákat csak vényre lehetett volna megvásárolni.
„A Zöldek nem támogatják a tiltást, ezért sikeresen biztosítottuk a jogszabály módosítását annak érdekében, hogy az e-cigaretták ne kerüljenek a gyerekek kezébe, de a felnőttek gyógyszertárakban hozzáférhessenek”
– mondta Jordon Steele-John, a Zöldek egészségügyi szóvivője közleményében. A jogszabályt csütörtökig elfogadja a szövetségi szenátus – közölte Butler irodája.
