A Therapeutic Goods Administration (TGA) és a Victoria állami rendőrség közös akciója során közel 500 000 illegális e-cigarettát azonosított és foglalt le – adta hírül az ausztrál szövetségi kormány egészségügyi minisztériuma.
Ez volt minden idők legnagyobb illegális e-cigaretta lefoglalása Ausztráliában. A becslések szerint a készülékek értéke meghaladja a 15 millió ausztrál dollárt (3,5 milliárd forintot). Az ügyben indult nyomozás még folyamatban van.

Az Albanese-kormány keményen szigorította az e-cigikre vonatkozó szabályokat. Amióta az új e-cigi importszabályok 2024. január 1-jén hatályba léptek, az Ausztrál Határőrség (ABF) több százezer illegális eldobható e-cigaretta bejutását akadályozta meg az Ausztrál Államszövetségbe.
„Az ABF proaktívan együttműködik több ország tisztviselőivel annak érdekében, hogy megakadályozza az e-cigik Ausztráliába történő exportját, amennyiben az adott ország belső jogszabályai szerint ez megengedett. Az ABF már több mint 4 603 szállítmányt fedezett fel és több mint 611 00 e-cigit foglalt le, megvédve az ausztrál fiatalokat az e-cigaretták káros hatásaitól”
– fogalmazott a minisztérium közleménye.
A tárca sürgeti az e-cigi reformok következő körének elfogadását, amely jelenleg a szövetségi parlament előtt van. A jogszabály – amennyiben elfogadják – az e-cigarettákat terápiás termékként szabályozza, és megtiltja az újra nem tölthető és nem terápiás célú e-cigaretták behozatalát, gyártását, szállítását, kereskedelmi célú birtoklását és reklámozását az Ausztrál Államszövetségben. A nikotint tartalmazó termékek továbbra is felírhatók lesznek a dohányzásról való leszokás vagy a nikotinfüggőség kezelésének segítésére, amennyiben klinikailag indokolt.
