Brazília nemzeti egészségügyi felügyeleti szerve, az Anvisa július 6-án úgy döntött, hogy fenntartja az elektronikus cigaretták behozatalára, reklámozására és értékesítésére vonatkozó tilalmat Brazíliában – írja a News Bulletin 24/7 alapján a Tobacco Reporter.
A döntést egyhangúlag hozta meg a testület. Az Anvisa igazgatója, Cristiane Rose Jourdan szerint tudományos tanulmányok bizonyítják, hogy az elektronikus dohányzóeszközök használata növeli a dohányzás kockázatát a fiatalok körében, a függőség kialakulásának esélyét, valamint a tüdő-, szív- és érrendszeri, illetve neurológiai egészségügyi problémák valószínűségét.

A Brazil Orvosi Szövetség (AMB) üdvözölte az Anvisa álláspontját. Ricardo Meirelles, az AMB dohányzás elleni küzdelemmel foglalkozó bizottságának koordinátora így fogalmazott:
„Ez egy bölcs döntés, mivel egyre több tudományos bizonyíték van arra, hogy az elektronikus cigaretta használata nem ártalmatlan, nem járul hozzá a dohányzásról való leszokáshoz, és nem is az ártalomcsökkentés egyik formája, hanem olyan termék, amely függőséget, és számos betegséget, különösen szív- és érrendszeri, légzőszervi és rákos megbetegedéseket okozhat.”
A Vital Strategies szervezet és a Pelotasi Szövetségi Egyetem által 2022 első negyedévében végzett felmérés szerint a 18 és 24 év közötti brazilok 19,7 százaléka kipróbálta már az elektronikus cigarettát.
A BAT Brasil (korábban Souza Cruz) közölte, hogy értékelni fogja az Anvisa döntésének szabályozási hatásvizsgálatát. A vállalat közleményében azt írta:
„Több tucatnyi ország már megértette az ártalomcsökkentés fontosságát a dohányzás-ellenőrzési politikája részeként, és e realitást figyelembe véve előrehaladtak ezen eszközök szabályozásában.”
