Egy csésze kávé mellett született ötlet alapján a kutatók kidolgoztak egy olyan technikát, amellyel a kávézaccot újrahasznosítva erősebb beton készíthető – írja a The Guardian.
Az RMIT Egyetem mérnökei azt állítják, hogy kifejlesztettek egy módszert, amellyel a beton közel 30%-kal erősebbé tehető azáltal, hogy feldolgozott kávézaccot építenek be az anyagba.
A kutatók a kávézaccot bioszénné, a faszénhez hasonló könnyű anyaggá alakították át, és ezzel helyettesítették a beton készítéséhez szükséges homok egy részét.
„Rengeteg őrölt kávét és kávékapszulát dobunk ki. Szerettük volna megnézni, hogy ezeket az elhasznált kávézaccokat át tudjuk-e alakítani egy értékesebb fajta anyaggá”
– tanulmány társvezetője, Dr. Shannon Kilmartin-Lynch.
A kutatók most együttműködnek a helyi önkormányzatokkal a jövőbeli infrastrukturális projektek, például járdák építése kapcsán.
A technika környezetvédelmi szempontból is előnyös lehet, ha csökkenthető vele a hulladéklerakókba kerülő kávészemek mennyisége, valamint az építőiparban használt természetes homok iránti kereslet.

A National Food Waste Strategy Feasibility Study (Nemzeti Élelmiszerhulladék Stratégia Megvalósíthatósági Tanulmány) szerint az élelmiszerhulladék Ausztrália éves üvegházhatású gázkibocsátásának mintegy 3%-át teszi ki. Az országban becslések szerint évente 75 000 tonna kávéhulladék keletkezik.
A pirolízisnek nevezett eljárás során a kávéhulladékot körülbelül 350 Celsius-fokra hevítik. A csapat szerint az általuk alkalmazott technika energiatakarékosabb, mivel a szokásosnál alacsonyabb hőmérsékletet igényel.
A betonban használt jellemzően 15% homok bioszénnel való helyettesítése révén a kutatók szerint 29,3%-kal növekedett a végtermék szilárdsága.
Ha az Ausztráliában évente keletkező összes hulladék kávézaccot bioszénné alakítanák át, az a kutatók becslése szerint nagyjából 22 500 tonnát tenne ki.
A kutatás a Journal of Cleaner Production című folyóiratban jelent meg.
