A romániai Constanța megye Tomis nevű egyházmegyéjének érseke, Teodosie Petrescu a Lelki párbeszéd című rádióműsorban beszélt a dohányzásról – írja a Maszol. „Figyelembe veszik-e az imát, ha dohányzunk?” – kérdezték a Románia-szerte hírhedtnek számító érseket, amire így válaszolt:
„Nem igazán veszik figyelembe. A Szentatyák kategorikusan kijelentik: a dohányzás természetellenes bűn. Ezek a legnagyobb bűnök, a természet elleni bűnök. Ezért hagyják abba a dohányzást”.
A 2001 óta Tomis érsekeként tevékenykedő Teodosie Petrescu – akinek születési neve egyébként Macedon Porcu – ezt követően arról is beszélt, már több dohányost is rábeszélt a leszokásra.

Petrescu egyik kijelentése miatt egyébként korábban tízezer lejes (800 ezer forintos) bírságot kapott az azt sugárzó rádióadó. Akkor Teodosie érsek azt tanácsolta egy, a férje által bántalmazott nőnek, hogy „viselje a keresztjét”. A kijelentés akkora botrányt kavart, hogy még az igazságügyi miniszter is elítélte az érsek szavait.
A dohányzás és a nyugati kereszténység kapcsolatát a Tobacco 2021/09-es számában jártuk körbe, míg az ortodox karácsony kapcsán a füstölgés és a keleti kereszténység viszonyát is megvizsgáltuk a Tobacco 2022/01-es számában. Arról, hogy lehet-e pöfékelni a ramadán alatt, 2023 márciusában írtunk a TobaccoMagazin.hu-n, míg a zsidó vallás és a dohányzás összefüggéseit pedig a Tobacco 2023/09-es számában taglaltuk.
