Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egy friss kutatás szerint még egy-két évtized kell majd az e-cigik hatásainak megértéséhez

Az új-zélandi kutatók szerint a töltőfolyadékok mellett a fűtőtekercsek jelenthetnek veszélyt.

Új-zélandi kutatók az e-cigarettázás hosszú távú egészségügyi hatásait vizsgálják, különösen a fiatalok körében, akik jelentősen nagyobb valószínűséggel e-cigiznek, mint ausztrál, kanadai és amerikai társaik – írja a Tobacco Reporter. Bár a korai kutatások aggodalomra adnak okot, a tudósok hangsúlyozzák, hogy a végleges következtetések levonására még egy-két évtizedet várni kell.

Kelly Burrows, az Aucklandi Egyetem Biomérnöki Intézetének kutatója 2019-ben kezdte el vizsgálni az e-cigarettázás egészségügyi hatásait, amikor az adatok a hagyományos cigarettázás csökkenése ellenére az e-cigizés használatának ugrásszerű növekedését mutatták. Elmondása szerint a töltőfolyadékokban lévő olajos anyagok felhalmozódhatnak a tüdőben, ami ismételt gyulladáshoz vezethet, ez pedig idővel szövetkárosodást és betegséget okozhat.

Képünk illusztráció (Fotó: Antonin FELS / Unsplash)

Burrows és csapata, köztük mérnökhallgatók, kifejlesztettek egy e-cigiző robotot a gőz összegyűjtésére és elemzésére. Kutatásuk során kiderült, hogy minden egyes töltőfolyadék legalább 30 ízesítő vegyi anyagot tartalmazott, és nehézfémeket mutattak ki az aeroszolban a készülékekben használt fűtőtekercsek miatt. Ezeknek a vegyi anyagoknak az egészségügyi hatásai továbbra is nagyrészt ismeretlenek.

Laboratóriumi kísérletekben azt is megállapították, hogy a tüdősejtek e-cigaretta gőzének való kitétele a sejtek elhalásához, töredezéséhez vagy fokozott áteresztőképességhez vezetett – ennek következtében több vegyi anyag juthatott a véráramba. Ezek az eredmények aláhúzzák az e-cigarettázás potenciális veszélyeit, különösen a hosszan tartó és ismételt használat esetén, bár több időre és kutatásra van szükség a hosszú távú kockázatok teljes megértéséhez.