Kétezer évvel ezelőtt, a Duna mentén állomásozó római katonák egy beépített kerámia szerkezetet használtak a bor és más romlandó termékek tárolására – írja az Ars Technica. A borhűtő mellett a régészek egy Kr. u. 4. századi kerámia kemencét is találtak, amelyből egy borospohár-készletet tártak fel.
A portál szerint a közelmúltban feltárt lelet már a második római borhűtő, amelyet a bulgáriai Novae régészeti lelőhelyen találtak az egykori erődítményben. Novae-t a Kr. u. első században építették, s fontos szerepe volt a trák felkelés leverésében, emellett a Néró császár által létrehozott első itáliai légió bázisául is szolgált.

Tavaly találták az első római borhűtőt, amely szintén kerámiából készült, és valószínűleg élelmiszerek és feltehetően italok tárolására is szolgált. Az újonnan felfedezett hűtőszekrényt azonban az egyik oldalán végigfutó ólomcső hűtötte, amely egy vízvezeték-hálózathoz csatlakozott.
Három vízvezeték látta el vízzel az erődöt, amely fokozatosan a környező polgári települést és épületeket is bekebelezte. A hatodik században – amikor megszűnt római előőrs lenni – az erődre egy katedrálist építettek, amely nagyrészt elfedte az erődítményt.
Piotr Dyczek, a Varsói Egyetem régésze, aki a lelőhelyet évtizedek óta vizsgáló csoportot vezeti, elmondta, hogy az információk és a borivó edények, tálak és állatcsontok töredékei lehetővé teszik a csapat számára a katonák étkezéseinek rekonstruálását. A régészek gabonát őrlő malmokat, valamint halászsúlyokat és Nagy Konstantin IV. századi uralkodásának idejéből származó érméket is találtak a lelőhelyen.
