A mentolos cigaretták 2020-as európai betiltása valószínűbbé tette a mentolos dohányosok leszokását a Tobacco Control című szaklapban megjelent új tanulmány szerint – írja a Tobacco Reporter.
„Ez a holland tanulmány a második nagy nemzeti kutatás, amely bizonyítékot szolgáltat a mentolos cigaretták betiltásának a leszokásra gyakorolt erőteljes hatásáról, ami alátámasztja az Egyesült Államokban és más országokban javasolt mentoltilalmakat”
– mondta Geoffrey T. Fong, a Waterloo Egyetem pszichológia és közegészség-tudományok professzora, utalva egy korábbi kanadai kutatásra, amely szintén azt az eredményt hozta, hogy a mentoltilalom miatt nagyobb eséllyel szoknak le a dohányosok.
Más kérdés, hogy áprilisban mi is beszámoltunk egy olyan kutatásról, amely szerint a mentolos cigaretták betiltása valójában nem csökkenti a megbetegedések kockázatát és nem várt következményekkel járhat…

A friss tanulmányban a kutatócsoport a mentolos és nem mentolos cigarettát szívó hollandiai felnőtt dohányosok országos lakosságra nézvést reprezentatív mintáját kérdezte meg az uniós mentoltilalom bevezetése előtt és után. A megkérdezett mentolos dohányosok 26,1 százaléka leszokott a dohányzásról a tilalom bevezetése után. Ez a leszokási arány magasabb volt, mint a nem mentolos dohányosok kontrollcsoportjában, akiknek csak 14,1 százaléka szokott le a tilalmat követően. (A kanadai kutatás csak 7,3 százalékos különbséget mutatott ki, míg a holland kutatásban a különbség 12 százalékos.)
Hozzá kell tenni, hogy a holland tanulmány azt is megállapította, hogy a mentolos cigarettát fogyasztó dohányosok egyharmada arról számolt be, hogy a tilalom után is folytatja a mentolos cigaretta szívását, azaz feltehetően a feketepiacról szerzik be a füstölnivalót.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezménye felszólítja az országokat, hogy tiltsák be vagy korlátozzák a mentol és más, a dohányzást megkönnyítő adalékanyagok használatát. Eddig 35 ország tiltotta be a mentolos cigarettákat – köztük Magyarország is, ahol az egyik legszigorúbb a szabályozás. Korábban mi is beszámoltunk arról, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatala (FDA) április végén javaslatot tett a mentolos cigaretták és az ízesített szivarok betiltására.
