A mentolos cigaretták betiltása valószínűleg nem szándékolt következményekkel jár majd a Vanderbilt University Medical Center kutatóinak a Journal of the National Cancer Institute április 21-i számában közzétett tanulmánya szerint.
A mentolos cigik tervezett amerikai tilalmának háttere
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatala (FDA) tavasszal tervezi kiadni a mentolos cigaretták betiltására vonatkozó javaslatát – írta pénteken a Tobacco Reporter. Korábban írtunk arról is, hogy ha a szivarokra is vonatkozó javaslatot elfogadják majd, a tilalom akár már idén életbe léphet.
Az intézkedés célja részben az egészségügyi egyenlőtlenségek kezelése, mivel az afroamerikaiaknak a fehéreknél lényegesen nagyobb hányada szív mentolos cigarettát, és az afroamerikai férfiak körében magasabb a tüdőrák előfordulási és halálozási aránya. Az FDA szerint a nem spanyolajkú fekete dohányosok közel 85 százaléka szív mentolos cigarettát, míg a nem spanyolajkú fehér dohányosok 30 százaléka.
A hivatal szerint a mentolos cigaretták sokkal inkább függőséget okozhatnak, mint a mentolt nem tartalmazó cigaretták, ráadásul nehezebb leszokni róluk.
A kutatás eredményei
A Vanderbilt kutatói azonban hasonló leszokási arányt mutattak ki a mentolos és a nem mentolos cigarettát fogyasztók körében, és nem mutatott statisztikailag szignifikáns különbséget a fehér és az afroamerikai résztvevők között.
A kutatók 16 425 dohányost követtek nyomon, akik 2002 és 2009 között kerültek be a vizsgálatba, és 2008-2012, 2012-2015 és 2015-2017 között utóvizsgálatot végeztek. Az ezekből a felmérésekből származó átlagos éves leszokási arány 4,3 százalék volt a mentolos cigit fogyasztóknál és 4,5 százalék a nem mentolosat szívóknál.
A kutatócsoport korábbi kutatásai kimutatták, hogy a nem mentolos cigarettát fogyasztó dohányosoknál magasabb a tüdőrák kockázata. Idéztek egy Kanadában végzett kutatást is – ahol már betiltották a mentolos cigarettákat –, amelyből kiderült, hogy a mentolos cigit szívó dohányosok többsége inkább nem mentolos márkákra vált, mintsem hogy leszokjon.
„Ha a meglévő epidemiológiai adatok, amelyek szerint a mentolos cigarettát fogyasztók körében alacsonyabb a tüdőrák kockázata, mint a nem mentolos cigit szívó dohányosok körében, általánosságban érvényesek, akkor hosszú távon, ha a mentolost szívók nagy százaléka nem mentolosra vált, a tilalomnak az lehet a nem szándékolt következménye, hogy a nettó kockázat inkább nő, mint csökken, legalábbis a tüdőrák tekintetében”
– jegyezték meg a kutatók a tanulmányban.

Magyarországon januárban tiltották be végleg
Amint arról a Tobacco 2022/02-es számában beszámoltunk, módosult a dohánytermékek előállításáról, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről, a kombinált figyelmeztetésekről, valamint az egészségvédelmi bírság alkalmazásának részletes szabályairól szóló 39/2013. (II. 14.) kormányrendelet.
A Magyar Közlönyben 2021. december 27-én közzétett 794/2021. (XII. 27.) kormányrendelet első paragrafusa kiegészíti a 39/2013. (II. 14.) kormányrendelet negyedik paragrafusát az alábbi bekezdéssel: „(2a) a 4. melléklet szerinti adalékanyagokon, idegen anyagokon felül tilos mentol, valamint mentolszármazék alapanyagokat tartalmazó cigaretta és cigarettadohány forgalomba hozatala.”
A tavaly év végi kormányrendelet a kihirdetését követő harmincadik napon, azaz 2022. január 26-án lépett hatályba. A kormány az Európai Bizottságnak a koronavírus-járványra hivatkozva indokolta meg a mentol teljes tilalmát. Egy hatástanulmánynak nevezett dokumentumban arról írt a kormány, milyen hatással van a mentol a dohányosokra, akik ezáltal komolyabb veszélynek vannak kitéve szerintük a koronavírus-járvány mutációinak. Ám az nem derült ki, hogy a hatástanulmány állításait mire alapozzák, hivatkozás ugyanis nem volt a „hatástanulmányban”.
„Mivel a dohányosok a SARS-CoV-2 koronavírusmegbetegedés tekintetében a kiemelt kockázati csoportok közé tartoznak, esetükben a mentol adalékanyag által okozott egyes káros hatások is nagyobb kockázatot jelentenek. (…) A cigarettában és cigarettadohányban megtalálható mentol növeli a dohányfüst mélyebb belégzését, amely így egyfelől növeli a koronavírus szervezetbe jutásának esélyét, másfelől a tüdőbe jutó nagyobb mennyiségű dohányfüst rontja a tüdőkapacitást, amely növeli a szervezet fertőzésnek való kitettségét”
– fogalmazott a magyar kormány a dokumentumban.
Kis magyar mentoloscigi-történet
Amint azt a Tobacco 2016/03-as számában megírtuk, Magyarországon a Magyar Dohányipar készített először mentolos cigarettát Mentha néven. A kezdeti dátum 1954, s bő másfél évtizedig ez volt az egyetlen ilyen termék a magyar piacon – akkor még füstszűrő nélkül. 1968-ban jelent meg a Filtol, amelynek márkaneve a filter és mentol szavak összetételéből született. A hetvenes évek végén a Helikon-család is kapott mentolos családtagot, amely az Egri Dohánygyárban készült.
1981-ben jelent meg az első, korszerűnek mondható mentolos cigaretta, a Sopianae. Ennek már a kettős szénszűrő acetát része tartalmazta a hűsítő mentolt. 1985-ben a Symphonia termékcsalád is kiegészült egy mentolos változattal. A rendszerváltást követően pedig lényegében minden nagyobb cigarettamárka-családnak volt mentolos tagja is.
Mindezek alapján kijelenthető, hogy a mentolos cigaretták 1954-es hazai megjelenése után 68 évvel ért véget az ilyen ízesítésű cigaretták korszaka Magyarországon. Ugyanakkor azt is meg kell jegyeznünk, hogy csak a cigarettákra és cigarettadohányokra vonatkozik a tilalom: a hevítőrudakra, pipadohányokra és szivarkákra például nem, s tudomásunk szerint mindegyikből van a magyar piacon mentolos változat. Így lesz mit ajánlani a fogyasztóknak.

