Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az osztrák trafikosok azt követelik, hogy az e-cigit csak náluk lehessen kapni

Sok Tabak Trafikot fenyeget a bezárás veszélye.

Az EU célja, hogy 2040-ig jelentősen csökkentse a dohányfogyasztást, ami súlyosan érintené az osztrák trafiktulajdonosok fő bevételi forrását. Most azt követelik, hogy az e-cigarettákat és a nikotintasakokat csak a trafikokban lehessen árusítani – írja a közszolgálati Radio Niederössterreich.

Otmar Schwarzenbohler, az alsó-ausztriai trafikosok szövetségének vezetője szerint az új generációs nikotintermékeket a fiatalabbak fogyasztják, így azok a dohányzást helyettesítik, és ezért alkalmasak a trafikokban történő árusításra.

Tabak Trafik Bécsben, 2024 júniusában (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

A trafikok jelenleg forgalmazási monopóliummal rendelkeznek a dohánytermékekre, amelyek a bevételeik 70%-át adják. Az új generációs nikotintermékek azonban nem tartoznak e monopólium alá, és bárhol árusíthatók. Schwarzenbohler azzal érvel, hogy ezeket a termékeket édességek és italok mellett automatákban árulják, és azt javasolja, hogy minden nikotinterméket csak a trafikokban lehessen árusítani.

Jogszabály-változtatás nélkül Ausztriában – különösen Alsó-Ausztriában – megannyi Tabak Trafikot fenyeget a bezárás veszélye. Schwarzenbohler becslése szerint az 1000 alsó-ausztriai trafikból mindössze 20 marad meg, ha a nem kapják meg az e-cigik és nikotintasakok forgalmazási monopóliumát. A trafikok tulajdonosai – akik közül sokan rendelkeznek valamilyen fogyatékkal – az üzletekből élnek, s aggódnak gazdasági túlélésükért.