Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az EU legdrágább cigijével rendelkező országában ismét emelik az árakat

Dobozonként 75 eurócenttel emelkedik a cigaretta ára Írországban.

Az ír kormány bejelentette, hogy szerdától 75 eurócenttel megemeli egy doboz cigaretta árát, és azt javasolta, hogy a jövő évi költségvetésben vessenek ki magasabb adókat az e-cigarettákra – írja a The Irish Times.

Michael McGrath pénzügyminiszter bejelentette, hogy egy 20 szálas doboz cigaretta jövedéki adója 75 centtel (290 forinttal) emelkedik, a többi dohánytermék esetében pedig arányosan emelkedik az adókulcs. Az emelés meghaladta a várt 50 centes (193 forintos) emelést, és 16,75 euróra (6500 forintra) emeli egy doboz cigaretta árát. McGrath miniszter azt mondta, hogy az emelés

támogatja a közegészségügyi politikát, hogy csökkentsük a dohányzás arányát az ír társadalomban”.

A miniszter egyúttal azt is bejelentette, hogy a jövő évi költségvetés tartalmazni fogja az e-cigarettákra kivetett új belföldi adót is. Mint mondta, hogy az ír pénzügyi és adóügyi minisztériumnak „jelentős előkészítő munkát” kell végeznie az ezt alátámasztó jogszabályok kidolgozásához.

Képünk illusztráció, a dublini Anne Street 2019-ben (Fotó: Lukas Kloeppel / Pexels)

John Mallon, a dohányosok érdekképviseleti csoportja, a Forest Ireland szóvivője szerint a dohányosok „nem érdemlik meg” a cigaretta és a dohánytermékek jövedéki adójának emelését.

A dohányra kivetett éves adóemelések a fogyasztókat büntetik azért, mert egy teljesen törvényes szokást élveznek. Nemcsak az alacsonyabb jövedelmű fogyasztókat diszkriminálja, hanem még több dohányost fog a feketepiacra terelni. A legális kiskereskedők elveszítik piacukat a bűnbandákkal szemben, és a dohányosok, akik a törvényen belül maradnak, további büntetést kapnak azokhoz képest, akik – érthető módon – illegális úton vásárolják a dohányt”

– fogalmazott Mallon.

Amint arról a Tobacco 2023/04-es számában beszámoltunk, Írországban a legdrágább a cigaretta az egész Európai Unió területén.