Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
Közel 400 millió eurós kárt okozott tavaly az ír kormánynak az illegális cigi

Az Ipsos MRBI kutatása alapján a fogyasztókhoz jutó dohánytermékek 17 százaléka illegális forrásból származott.

Az illegális cigarettakereskedelem 2022-ben mintegy 384 millió euró (csaknem 150 milliárd forint) jövedéki adó és hozzáadottérték-adó kiesésébe került az ír kormánynak – írja az Irish Examiner alapján a Tobacco Reporter.

Az Ipsos MRBI által az adóügyi biztosok megbízásából készített felmérés szerint a dohányosok által fogyasztott cigaretta 17 százaléka illegális forrásból származott 2022-ben. Ez az arány jelentős emelkedés a 2021-es 13 százalékhoz képest.

Az említett 17 százalék körülbelül 31,7 millió csomag illegális terméknek felel meg. Ezek közül közül 10-ből majdnem kilencet csempészettnek minősítettek, azaz külföldön vásárolt és az országba behozott olyan márkák, melyek egyébként legálisan is kaphatóak az országban. A cigarettás dobozok további 13 százalékáról derült ki, hogy legális, de nem fizettek utánuk jövedéki adót Írországban.

Látkép Kerry megyében (Fotó: Jean Carlo Emer / Unsplash)

A felmérés azt is megállapította, hogy a megkérdezett dohányosoknál lévő sodort dohánycsomagok 17 százaléka illegális volt, 10 százaléka pedig legális, de jövedéki adót nem fizettek utánuk.

2022-ben az adóügyi biztosok 51,6 millió darab, összesen 39,5 millió euró (kb. 15 milliárd forint) értékű cigarettát és 11 803 kilogramm dohányt foglaltak le 8,5 millió euró (kb. 3 milliárd forint) becsült értékben. 41 tiltott dohányáru értékesítésével kapcsolatos gyorsított eljárásban hoztak ítéletet 2022-ben, ezek közül négy esetben vádirat alapján, 76 250 eurós (csaknem 30 millió forintos) bírság kiszabásával. A 2022-es dohánycsempészettel kapcsolatban 24 ítélet született, ezekből négy vádirat alapján, 35 100 eurós (kb. 13 millió forintos) bírság kiszabásával.