Nem alkalmas az Elf Bar ártalomcsökkentésre Toldy-Schedel Emil kardiológus, a Magyar Ártalomcsökkentő Egyesület elnöke szerint – derül ki a HVG vele készült interjújából.
Toldy-Schedel állítása szerint az Ártalomcsökkentő Egyesület célja, hogy a dohányosokat leszoktassák, míg az Elf Bar mind megjelenése, mind ízesítései miatt leginkább azon köröknek imponál, akik korábban nem fogyasztottak nikotintartalmú termékeket. Azaz elsősorban a fiataloknak.
Problémát jelent ezen felül az is, hogy az Elf Bar pontos összetevői nem bevizsgáltak. Ezzel kapcsolatban Toldy-Schedel úgy fogalmazott:
„Az Elf Barról nem tudunk igazából semmit. Színes, szagos nikotintermék, de nincsenek ellenőrzött vizsgálataink arról, hogy mennyi a nikotintartalma, hogy milyen az ízesítő – és az egyéb anyag tartalma. A ráírt – tehát nem bevizsgált – információk szerint van olyan, aminek a nikotindózisa 50–60 cigarettának felel meg.”

A kardiológus kiemelte, számos országban cél a hagyományos dohányzás teljes tiltása. (Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, egyebek között Új-Zélandnak is vannak ilyen jellegű törekvései.) A hagyományos dohánytermékek helyett természetesen azok, akik már függők, továbbra is használhatnának olyan termékeket, melyek a nikotin mellett kevesebb káros anyagot juttatnak a szervezetbe, mint a hevített dohánytermékek és az elektromos cigaretta. Toldy-Schedel ugyanakkor fontosnak tartja, hogy ezek a termékek is csak olyan ízesítésben legyenek elérhetőek, amivel a lehető legkisebb eséllyel vonzanak be új fogyasztókat.
A kardiológus azt is hozzátette, jelenleg is számos olyan termékről tudnak, ami főleg keleten már népszerű, hazánkban viszont még nem ismert, így érdemes lenne már most foglalkozni ezek behozatalának és kereskedelmének szabályozásával.
