A német Szövetségi Tanács, a Bundesrat november 22-én, pénteken szavaz az elektronikus berendezésekről szóló törvény módosításáról. A jóváhagyásra váró törvény a köznyelvben eldobhatónak nevezett, újra nem tölthető e-cigaretták kezelésére is vonatkozik – írta csütörtöki közleményében a Deutsche Umwelthilfe (DUH) német környezetvédelmi szervezet.

A DUH úgy véli, hogy a német kormány által tervezett szabályozás az eszközök kiskereskedőkhöz történő visszaviteléről nem alkalmas arra, hogy megoldja a nem helyesen szemétbe dobott, újra nem tölthető e-cigaretták által okozott növekvő hulladékhegyeket, környezeti problémákat és tűzveszélyt.
Barbara Metz, a DUH szövetségi ügyvezető igazgatója így fogalmazott a közlemény szerint:
„A szövetségi államoknak el kell érniük, hogy az eldobható e-cigarettákat betiltsák az elektromos és elektronikus berendezésekről szóló törvény módosításával – ahogyan azt a Szövetségi Tanács környezetvédelmi bizottsága már javasolta. Németországban évente legalább 60 millió eldobható e-cigarettát fogyasztanak el. Sok közülük gondatlanul a környezetbe kerül. Ha helytelenül a vegyes hulladékba vagy a sárga kukába dobják őket, a bennük lévő lítium-ion akkumulátorok miatt tüzet is okozhatnak. A német kormány javaslata, miszerint 2026 júliusától a kiskereskedőkhöz kellene visszaszolgáltatni az eszközöket, nemcsak túl későn érkezne, hanem nem is változtatna semmit a katasztrofális ártalmatlanítási gyakorlaton. A fogyasztókat ugyanis semmi sem ösztönzi arra, hogy az eldobható készülékeket valóban visszavigyék a boltokba. Mindenekelőtt az eldobható készülékek alapvetően erőforrás-pazarlást és egészségügyi kockázatot jelentenek. Ezt már más európai országok is felismerték: Belgium és Franciaország mellett most már az Egyesült Királyság is be akarja tiltani az eldobható e-cigarettákat. Felszólítjuk a német szövetségi államokat, hogy tegyék meg a magukét annak érdekében, hogy Németország is kövesse ezt a példát – az éghajlat, a környezet és az egészség védelme érdekében.”
