Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az e-cigik gyártóival és kereskedőivel fizettetnék meg az újrahasznosítás költségeit

A brit javaslat célba venné a külföldi online kereskedőket is.

Az Egyesült Királyság munkáspárti kormánya új intézkedéseket jelentett be, amelyek szerint az elektromos cigaretták és más elektronikai cikkek online kiskereskedőinek hozzá kell járulniuk termékeik élettartamuk végén történő újrahasznosításának költségeihez – írja a brit The Guardian.

A kezdeményezés – amely a „szennyező fizet” elvet követi – célja, hogy véget vessen az országban eluralkodó szemléletnek (azaz annak, hogy ami kifogy vagy elromlik, azt kidobják) és méltányosságot teremtsen az Egyesült Királyságban székhellyel rendelkező vállalkozások és a külföldi online kiskereskedők között.

Képünk illusztráció (Fotó: Rushay Booysen / Pexels)

Jelenleg az egyesült királyságbeli vállalatok viselik az elektromos hulladékok gyűjtésének és feldolgozásának költségeit, ami hátrányos helyzetbe hozza őket a külföldi versenytársaikkal szemben. A kormány reméli, hogy ezek az adók ösztönzik az újrahasznosításba történő beruházásokat, és csökkentik az illegális szemétlerakatok számár, valamint az utcák szennyezettségét.

Amennyiben átmegy majd a brit alsó- és felsőházon a törvényjavaslat, az új szabályok szerint az Amazonhoz hasonló vállalatoknak regisztrálniuk kell magukat a brit Környezetvédelmi Ügynökségnél, és adatokat kell szolgáltatniuk a külföldi eladók értékesítéseiről, hogy meg lehessen határozni az újrahasznosítási hozzájárulásuk mértékét. A beszedett illetékekből a helyi hatóságok és kiskereskedők támogatást kapnak a kidobott elektronikai eszközök gyűjtéséhez és kezeléséhez, valamint az újrahasznosítási infrastruktúrát is fejlesztik a befolyó összegekből.

A változások célja a körforgásos gazdaság előmozdítása, az eszközök hosszabb ideig történő használata és a megfelelő ártalmatlanítás ösztönzése. Mary Creagh körforgásos gazdaságért felelős miniszter hangsúlyozta, hogy a reformok igazságosabbá tennék a rendszert, ösztönöznék a növekedést és növelnék az újrahasznosítási arányt az Egyesült Királyságban. Az iparág vezető szereplői üdvözölték a lépést, mondván, hogy ez egyenlő versenyfeltételeket teremt és méltányosan osztja meg az elektronikus hulladékok ártalmatlanításával kapcsolatos felelősséget.