Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
A román ellenzék nekiment a dohányiparnak

Az USR képviselője nyújtott be egy reklámozást és szponzorációt tiltani szándékozó törvénytervezetet.

Az összes dohánytermék reklámozását, népszerűsítését és szponzorációs kampányát betiltaná az a törvénytervezet, amelyet a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Adrian Wiener nyújtott be kedden a parlamentbe – írja a Maszol az Agerpres hírügynökség nyomán. A tiltás a hevített dohánytermékekre is kiterjedne.

Adrian Wiener rámutatott, Románia nagyvárosai tele vannak hevített dohánytermékeket népszerűsítő reklámokkal, miközben sokan halnak meg az országban rákos megbetegedésben, amelyek legalább negyedét a dohányzás okozza.

A bukaresti román parlament épülete (Fotó: Czapp Árpád / Unsplash)

Minden öt romániai lakosból egy dohányzik, de a fiatalok, serdülők és gyerekek körében igazán drámai a helyzet, mert 30 százalékuk dohányzik, ami jóval az európai átlag fölött van. Ha a fűtött dohánytermékeket is ideszámoljuk, akkor az arány 40 százalékra nő”

– mondta az USR képviselője. Adrian Wiener úgy véli, hogy a romániai dohánytermékreklámok és a fiatalokat megcélzó népszerűsítő kampányok azt bizonyítják, a politika nem törődik ezen óriási társadalmi problémával. Mindez az ellenségi képviselő szerin „közegészségügyi drámához” vezethet.

Wiener azt reméli, pártállástól függetlenül támogatni fogják a parlamenti képviselők a tilalmi törvénytervezetet, amely szerinte segítene annak megakadályozásában, hogy a fiatalok nikotinfüggővé váljanak. Mint mondta, a dohánytermékek népszerűsítését tiltó törvény hatálya kiterjedne az online felületekre is.

Nem kormánypárt többé az RMDSZ

Marcel Ciolacu román kormányfő hétfőn este felmentette tisztségükből a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államtitkárait és más kormányzati hivatalok RMDSZ-es tisztségviselőit – írja az MTI. Az új, kétpárti (Szociáldemokrata Párt [PSD], Nemzeti Liberális Párt [PNL]) alkotta román kormány fejeként Marcel Ciolacu a hivatalos közlönyben hétfőn este megjelent rendeletében egyszerre tíz RMDSZ-es államtitkártól vált meg, akik az RMDSZ minisztereinek a távozásakor mondtak fel tisztségükből. Kelemen Hunor kormányfőhelyettes, Cseke Attila fejlesztési, Novák Károly Eduárd sportért felelős és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter már múlt héten átadta helyét utódjának. Most hivatalosan távozik bukaresti hivatalából Vass Levente egészségügyi és Matuz Zsolt fejlesztési államtitkár, Hegedüs Csilla, az európai projektek minisztériumának államtitkára, Barabási Antal Szabolcs mezőgazdasági, Szép Róbert és Fülöp Lóránd környezetvédelmi, Sándor Gábor szállításügyi, Kacsó-Doboly Izabella családügyi, Makkai Péter munkaügyi és Demeter András művelődési államtitkár is. Ciolacu rendeletében Zahoránszki István kormányfőtitkár-helyettest, Derzsi Ákost, a fejlesztési tárca helyettes államtitkárát és Porzsolt Leventét, a környezetőrség főfelügyelőjét is felmentette tisztségéből.