Claudia Sheinbaum mexikói elnök bejelentette, hogy az év végéig alkotmányosan be akarja tiltani az e-cigarettát – írja a The Guardian.
A lépést egészségügyi aggályok vezérlik, az e-cigiket az alkoholhoz és a dohányhoz hasonlóan szabályoznák, az egészségügyi ügynökségekkel együtt figyelemmel kísérve, megadóztatva és a 18 éven felüli felhasználókra korlátozva. Ez csökkenthetné az ártalmakat, és adóbevételeket biztosítana az egészségügyi rendszer számára.

Ugyanakkor aggodalmakat is keltett, hogy mindez fellendítheti a feketepiacot, amelyet jelenleg olyan erős szervezett bűnözői csoportok ellenőriznek, mint a Sinaloa-kartell és a Jalisco New Generation-kartell. Becslések szerint ezek a csoportok ellenőrzik a mexikói e-cigaretta piac 90%-át, és évente mintegy 260 millió dollár (kb. 100 milliárd forint) bevételt hoznak a szervezett bűnözés számára.
A feketepiaci e-cigiket olyan országokból hozzák, mint Kína, India és Banglades, majd Mexikó-szerte terjesztik azokat. Ez a szabályozatlan piac egészségügyi kockázatot jelent a fogyasztók számára, mivel a termékek olyan káros anyagokat tartalmazhatnak, mint a higany. Ha a tilalmat az alkotmányba emelik, a meglévő parányi legális piac nagyrészt a szervezett bűnözés kezébe kerülne. Ez az erőszak és a bűnözői tevékenységek finanszírozásának növekedéséhez vezethet.
