Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
A legalizálás óta komoly bevételeket szedett be az e-cigikből a maláj kormány

A 2023-as költségvetési törvénnyel vetettek ki adót az e-cigikre, ezzel legalizálták is azokat.

2021 és 2024 között 183,1 millió maláj ringgit (15,6 milliárd forint) adó folyt be az elektronikus cigarettákból Malajziában, ebből 100,3 millió maláj ringgit (8,6 milliárd forint) származott nikotintartalmú termékekből – írja a helyi The Star.

Az adózás mind a nikotinos, mind a nem nikotinos töltőfolyadékokra vonatkozik, milliliterenként 40 centes (342 forint) adómértékkel. Ezenkívül minden típusú elektronikus cigarettára 10%-os értékvámot kell alkalmazni. Az adóbeszedés a szövetségi alkotmány értelmében a kormány konszolidált alapjába folyik be.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

A Galen Egészség- és Szociálpolitikai Központ azt javasolta, hogy a nikotinos és nem nikotinos töltőfolyadékokra kivetett adók felét a közegészségügyi kezdeményezések támogatására fordítsák. Szerintük a bevételt az eldobható nikotinos e-cigaretták korlátlan és tiltás nélküli forgalmazásának és értékesítésének következményeinek orvoslására kellene fordítani.

A pénzügyminiszter 2023. február 24-i, költségvetési beszédében utalt arra, hogy a e-cigikből származó adót az egészségügyre fordítják. A 2023-as költségvetésben vezették be az e-cigarettákra és töltőfolyadékaikra kivetett adót, ami egyben azt is jelentette, hogy a nikotinos folyadékok mentesültek a méreganyagokról szóló 1952-es törvény alól. Ez a fejlemény az egészségügyi szakemberek aggodalmát váltotta ki a vape és az e-cigaretta legalizálásával kapcsolatban.