Görögországban az egyik legmagasabb a dohányzási arány Európában, a lakosság több mint egyharmada dohányzik. Annak ellenére, hogy 2010 óta tilos a dohányzás nyilvános helyeken, sok görög továbbra is dohányzik a bárokban és klubokban – írta év végén a The New York Times.
A görög kormány szigorúbb törvényeket és bírságokat vezetett be a jogsértőkre, de a végrehajtás továbbra sem megfelelő. 2024 első 11 hónapjában a hatóságok 3376 ellenőrzést végeztek és 659 bírságot szabtak ki, összesen 529 400 euró (kb. 218 millió forint) értékben. Sok vállalkozás azonban továbbra is engedélyezi a dohányzást a korábban nyitott helyiségekben, amelyeket műanyag fóliával zártak le.

Görögország ellenáll az Európai Bizottság azon ajánlásának, hogy a dohányzási tilalmat terjesszék ki a kültéri helyiségekre. Adonisz Georgiadisz egészségügyi miniszter azt állítja, hogy a dohányzás a beltéri helyiségekben már megszűnt, de a szakértők nem értenek egyet, s bírálták a kormány döntését.
Egyes szakértők úgy vélik a dohányzással kapcsolatos, mélyen gyökerező görögországi hozzáállás megváltoztatása jelentős kihívás lesz. Ahogy egy pszichológus megjegyezte:
„Nem lehet minden egyes dohányos mellé felügyelőt állítani. Meg kell változtatnunk azt a görög mentalitást, hogy a szomszédod köteles belélegezni a füstödet”.
