Az elektromos cigaretták és a füstmentes dohánytermékek reklámozásának, valamint zárt térben való élvezetének korlátozását jelentette be szerdán Orazio Schillaci olasz egészségügyi miniszter, hangoztatva, hogy a korábbi, enyhébb szigorítások ellenére a lakosság 24,5 százaléka továbbra is dohányzik.
Az orvosból lett tárcavezető parlamenti felszólalásban jelentette be, hogy Olaszország még július előtt bevezeti az Európai Bizottság intézkedéseit a legújabb típusú dohánytermékekkel kapcsolatban – írja az MTI.

Amint arról korábban beszámoltunk, az Európai Bizottság döntése szerint október 23-ától tilos lesz a hevített dohánytermékek esetében is az ízesített termékek forgalomba hozatala, illetve tilos lesz minden olyan megoldás, amely a dohánytermék alkotóelemeiben, például a szűrőben, a papírban, a csomagolásban vagy a kapszulában ízesítést tartalmaz. Az európai rákellenes terv célkitűzéseivel összhangban 2040-ig öt százalék alá akarják csökkenteni a dohánytermékek fogyasztóinak arányát.
Orazio Schillaci hozzátette, hogy Olaszországban ezzel egy időben korlátozni fogják az elektromos cigaretták és a füstmentes dohánytermékek reklámozását. Utóbbiak használatát be akarják tiltani zárt térben, valamint szabadtéren is, ha a közelben kiskorúak vagy várandós nők tartózkodnak. Tehát a füstmentes termékekre ugyanazokat a szabályokat akarják vonatkoztatni, mint amelyek a hagyományos dohánytermékeket érintik.
A miniszter a nemzeti egészségügyi rendszer egyik legsürgetőbb problémájának nevezte a dohányzást.

Megfordult a trend
2003 és 2011 között százmillióról nyolcvanöt millió kilogrammra csökkent az olaszok évi cigarettafogyasztása. A dohányzók aránya 2003-ban 27,6 százalék volt, majd kevesebb mint tíz év alatt 20,8 százalékra esett vissza.
A fordulat a pandémia alatt, 2019 és 2022 között történt, amikor az utóbbi húsz évben először megfordult a trend, és két százalékkal emelkedett a dohányzók tábora.
A lakosság 24,2 százaléka dohányos, ami 12,4 millió embert jelent a tizenöt év felettiek körében. A fogyasztást az e-cigaretták és az égésmentes dohánytermékek használata növelte. Ezeket az országos egészségügyi intézet (ISS) felmérései szerint a fogyasztók majdnem harminchét százaléka kevéssé tartja veszélyesnek az egészségre.
A férfiak több mint 30 százaléka dohányos, a nők között az arány 18,5 százalék. Nemtől függetlenül a dohányfogyasztás átlaga meghaladja a napi tizenegy cigarettát. A 12,4 millió dohányos 2,4 százaléka használ elektromos cigarettát, de többségük emellett a hagyományos dohánytermékekre is rágyújt.
