Amint arról tavaly áprilisban beszámoltunk, Emily O’Reilly európai ombudsman állítása szerint hivatali visszásságnak minősül, hogy az Európai Bizottság működése nem volt teljesen átlátható a dohányiparral folytatott megbeszélései kapcsán. Az ombudsman hiányosságokat talált a nyilvántartás vezetésében, valamint a dohányipari érdekképviseletekkel tartott bizottsági ülésekről készült jegyzőkönyvek vezetésének és rendelkezésre bocsátásának elmulasztásában. O’Reilly azt is megkérdőjelezte, hogy az Európai Bizottság tisztviselői csak a „feltétlenül szükséges” interakciókra korlátozták-e a dohányiparral való kapcsolattartást.

Tavaly decemberben zárult vizsgálata során O’Reilly arra a következtetésre jutott, hogy a Bizottság „nem biztosította a dohányipar képviselőivel való találkozók átláthatóságát valamennyi szervezeti egységében”, valamint arra, hogy a Bizottság „nem biztosította valamennyi főigazgatóságon a szisztematikus értékelést arra vonatkozóan, hogy szükség van-e a dohányipar képviselőivel való esetleges találkozókra”.(Hozzá kell tenni, hogy az ombudsman csak erkölcsi nyomásgyakorlási képességgel rendelkezik, ajánlásai jogilag nem kötelező erejűek.)
Az Európai Bizottság január végén visszautasította O’Reilly vádjait. Egyik szóvivőjük az Euractivnak nyilatkozva elmondta:
„A Bizottság kompromisszumok nélkül biztosította az átláthatóság legmagasabb szintű normáit – azzal kapcsolatban, hogy kivel találkozunk, és hogy kik próbálnak befolyásolni minket.”
