Tobacco
Becsült olvasási idő: 1 perc
170 milliárd forintos büntetést fizet a Juul
Az elektromos cigarettákat gyártó vállalat 34 amerikai állammal kötött megállapodást etikátlannak ítélt marketingtevékenysége miatt.

Az elektromos cigarettákat gyártó Juul Labs Inc. beleegyezett, hogy 438,5 millió dollárt (nagyjából 170 milliárd forintot) fizet 34 amerikai állam és terület keresetének rendezésére, amely szerint a cég alábecsülte termékei kockázatait és kiskorú vásárlókat célzott meg – írja a Reuters.

A megegyezés részeként a Juul beleegyezett abba, hogy beszűnteti a marketingtevékenység bizonyos formáit, például rajzfilmfigurák, illetve a 35 év alatti fogyasztók ábrázolását a reklámanyagokban. Az egyezség egy kétéves vizsgálat eredménye, amelyet Connecticut, Texas és Oregon vezetett.

Fotó: Fallon Michael / Unsplash

A Juul nem ismerte el a jogsértést, a megállapodást pedig múltbeli hibák megoldása iránti folyamatos elkötelezettségük bizonyítékaként fogadták el. Állításuk szerint a cég marketingtevékenysége már 2019 óta megfelel a most lefektetett szabályoknak. Akkoriban a vállalat a szabályozó hatóságok nyomására kivonta a legtöbb ízesítést a piacról, és leállította reklámjainak nagy részét.

A Juul korábban Arizonában, Észak-Karolinában, Louisianában és Washington államban rendezett el hasonló kereseteket. Néhány állam, köztük New York, Kalifornia, Massachusetts és Illinois, továbbra is követeléseket tart fenn a Juul ellen.

Több ezer helyi önkormányzat és magánszemély is pert indított a cég ellen, amelyek többségét a San Franciscó-i szövetségi bíróságon konszolidálták.