Életbe lépett az új jövedéki törvény( 2020-03-03 13:14:52)

Életbe lépett az új jövedéki törvény( 2020-03-03 13:14:52)

Július 1-jén észrevétlenül, minden komolyabb zökkenőtől mentesen életbe lépett az új jövedéki törvény, amely a korábbi folyamatok nagy részét elektronikus platformra tereli és sokat egyszerűsít a jövedéki körbe tartozó vállalkozások életén. A tavaly ősszel kinevezett főosztályvezetővel a dohánypiacot érintő változásokról és a hazai feketepiacról is beszélgettünk.

Újra konzultált az ágazat

Újra konzultált az ágazat

Második alkalommal szervezett találkozót az iparág számára az ND Nonprofit Zrt., amelynek fő témája ez alkalommal a közelgő május 20-i határidő volt. E havi Interjú rovatunkban rendhagyó módon két beszélgetést olvashat: dr. Esküdt Gábort, az ND Nonprofit Zrt. vezérigazgatóját arra kértük, számoljon be az egyeztetésen történtekről, következő cikkünkben pedig Orosz Zoltánt, a DBMSZ soros elnökét kérdeztük meg, hogy látják a dohánycégek a beragadó készletek helyzetét.

Barátságban a trafikokkal

Barátságban a trafikokkal

Különleges kettős évforduló adta az apropóját e havi interjúnknak, amely Apáti Bélával, a Rónatabak Kft. ügyvezető igazgatójával készült. A cégvezetővel az alapítás óta eltelt 15 évről, az utóbbi évek változásairól és az idei év kihívásairól is beszélgettünk.

Zökkenőmentes átállás

Zökkenőmentes átállás

Az év eleji jogszabályváltozásokról, a dohánytermékek árbejelentési rendszerének indulásáról, a közelmúltban szervezett ágazati egyeztetőfórumról, illetve az ND Nonprofit Zrt. aktuális terveiről beszélgettünk Dr. Esküdt Gábor vezérigazgatóval.

"Én magát a kereskedelmet szeretem"

"Én magát a kereskedelmet szeretem"

Rákoskeresztúr központja nem szenved hiányt trafikokban. Ezek egyike, egy nyolc négyzetméteres apró üzlet, ahol a dohánytermékek mellett már nem nagyon fér el semmi más. A tulajdonos, Horváth Károly két évtizede kereskedő. A Tobacco ezúttal őt kérdezte a trafikosságról.

Koordináló szerepet szeretnénk a dohánypiacon

Koordináló szerepet szeretnénk a dohánypiacon

Július közepén vezetőváltás történt az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság (ND Nonprofit Zrt.) élén. A társaság első vezérigazgatója, Gyulay Zsolt a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatói pozíciójának betöltésével járó megnövekedett feladatai miatt távozik. Az új vezérigazgató dr. Esküdt Gábor, akinek neve a piac számos szereplője számára ismerősen cseng, hiszen korábbi pozíciói is kapcsolódtak az ágazathoz: ez év elejéig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatal Jövedéki Főosztályának főosztályvezetője volt.

Kihívásokra készen

Kihívásokra készen

Május óta tölti be a JTI Hungary Zrt. vezérigazgatói posztját Sergey Bouksa, akinek régi álma vált valóra a kinevezéssel. Az immár 18 éve a JTI csapatát erősítő szakember korábbi pozíciói révén számtalan országban megfordult, azonban mindig vágyott rá, hogy Magyarországon, ahogy ő fogalmaz, Európa szívében, Közép-Európa kulturális és gazdasági központjában élhessen. Sergey Bouksával többek között arról beszélgettünk, hogy látja ő friss szemmel a magyar piac helyzetét, a JTI eredményeit és a jövőt.

Mostanára letisztult a működési környezet

Mostanára letisztult a működési környezet

„Tények és tévhitek a dohánykereskedelemről” mottóval szervezett április elején szakmai napot a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE), ahol a dohány-kiskereskedelem piaci környezetéről és az ágazatot érintő aktualitásokról cserélhettek információt a résztvevők. Az Egyesület elnökével, Lengyel Antallal a rendhagyó eseményről beszélgettünk.

Mozgalmas évet zárt az ágazat

Mozgalmas évet zárt az ágazat

Változásokkal teli évet hagytunk a hátunk mögött, amelynek meghatározó momentumairól Gyulay Zsolttal, az ND Nonprofit Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk. Arra kértük, értékelje a 2015-ös év meghatározó eseményeit, és árulja el a Tobacco szaklap olvasóinak, milyen várakozásokkal tekint az új esztendőre.

Szükség van a párbeszédre a jogalkotók és az iparág szereplői között

Szükség van a párbeszédre a jogalkotók és az iparág szereplői között

A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének (DBMSZ) elnöki posztját éves rotációban vállalják a tagvállalatok vezetői. Interjúnkban a szövetség idei soros elnökét, Bittner Imrét, az ULT Magyarország Zrt. vezérigazgatóját mutatjuk be, akivel a szövetség aktuális lobbitevékenységein kívül a hazai dohányvertikum egyik fontos eleméről, a dohány elsődleges feldolgozását jelentő fermentálásról is beszélgettünk.

Stratégiai szerepet szán a BAT a pécsi gyárnak

Stratégiai szerepet szán a BAT a pécsi gyárnak

Nemrégiben jelentette be a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. (BAT), hogy 200 fővel bővíti a gyártásban foglalkoztatottjaik létszámát Pécsett. Erről, és az ágazat előtt álló változásokról is beszélgettünk a cég vállalati és kormányzati kapcsolatok igazgatójával, Tóth Attilával.

Letisztultan működik az értékesítési rendszer

Letisztultan működik az értékesítési rendszer

A tavaly év végi törvénymódosítással újabb finomhangolás történt az új dohányértékesítési rendszeren, amely mostanára kinőtte a gyerekcipőt, az ellátási feladatokat a Nemzeti Dohányboltok gördülékenyen látják el. Gyulay Zsolttal, az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. vezérigazgatójával az új rendszer felállása óta eltelt időszakról, a zrt. új feladatköreiről is beszélgettünk.

„A minőség az, ha a vásárló tér vissza és nem a termék”

„A minőség az, ha a vásárló tér vissza és nem a termék”

Szeptember végén a Tobacco szaklap meghívást kapott a németországi Geisenhausenbe, az Európa legnagyobb tubák-előállítójának számító Pöschl Tobacco Group székhelyére. A jelenleg is családi vállalkozásként működő gyár történetéről, a múltbeli és jelenkori kihívásokról Patrick Engelsszel, a vállalat vezetőjével beszélgettünk.

Kiszámíthatóság, értékteremtés, stabilitás

Kiszámíthatóság, értékteremtés, stabilitás

2014 július eleje óta új ügyvezető igazgató vezeti a BAT Pécsi Dohánygyár Kft.-t (BAT) Kecskésné Szerencsés Eszter személyében, akinek megbízatása nemcsak azért különleges, mert a cég történetében először fordul elő, hogy magyar női ügyvezetőt neveztek ki, hanem azért is, mert a fiatal szakember a BAT-nál kezdte el pályafutását, a multinacionális vállalat ranglétrájának szinte minden lépcsőfokát megjárva építette karrierjét. Az új ügyvezetővel a BAT vállalati kultúráján, a Pécsi Dohánygyárban hamarosan lezáruló fejlesztésen, a márkaépítésen és a piaci aktualitásokon túl arról is beszélgettünk, mekkora kihívással jár nőként és anyaként felsővezetői pozíciót betölteni a dohányiparban.