Közösségi média
„A legjobban az bosszant, ha egy vevő csalódottan távozik”
Testvérlapunk, az Élelmiszer hagyományos, évente megrendezett „Az Év Boltja” versenyén a Nemzeti Dohánybolt 50 m² feletti kategóriában a kecskeméti Spiritstore üzlet bizonyult a legjobbnak. A tulajdonos igen régen tevékenykedik a „dohánykereskedelemben”: első üzleteit 14 éves korában az édesapjától csent szivarok továbbértékesítésével kötötte. Szöllősi Balázs azóta „nagyban” utazik, jelenleg több trafikot üzemeltet, ezek egyike a díjazott, különleges koncepció alapján kialakított Spiritstore.
Indul a TrafikTV
A nemzetközi és hazai kiskereskedelemben a fogyasztók vásárláshelyi befolyásolására az üzletekben a hagyományos eszközök: akció, promóció, másodlagos kihelyezés, nyomtatott poszterek mellett egyre inkább teret nyernek a korszerű, elektronikus és digitális eszközök.
A nemzetközi információáramban
A Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete, a hazai trafikostársadalom meghatározó érdekképviseleti csoportja a közelmúltban bekapcsolódott a nemzetközi szakmai párbeszédbe is. A CEDT, azaz az Európai Dohánykereskedők Egyesülete elsősorban olyan országok szervezeteit tömöríti, ahol központosított dohánykereskedelmi rendszer működik, így a tagok hasonló feltételekkel és kihívásokkal találják szemben magukat.
Változatlan trendek
A tavalyi sikeresnek mondható első félévhez hasonlóan alakult az idei év első fele a Nemzeti Dohányboltokban, derül ki az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. lapunk rendelkezésére bocsátott adataiból. 2016 első hat hónapjának eladási adatai alapján nem történt jelentős változás a dohánypiaci trendeket tekintve: a cigaretta értékesítéséből származó bevétel aránya a többi termékkategóriához képest például pontosan ugyanannyi volt, mint tavaly. A három legfontosabb termékkategóriát – cigaretta, finomra vágott fogyasztási dohány, szivarka – nézve pedig kismértékű, de egyértelmű növekedés látszik, már ami az eladott mennyiséget illeti.
Koordináló szerepet szeretnénk a dohánypiacon
Július közepén vezetőváltás történt az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság (ND Nonprofit Zrt.) élén. A társaság első vezérigazgatója, Gyulay Zsolt a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatói pozíciójának betöltésével járó megnövekedett feladatai miatt távozik. Az új vezérigazgató dr. Esküdt Gábor, akinek neve a piac számos szereplője számára ismerősen cseng, hiszen korábbi pozíciói is kapcsolódtak az ágazathoz: ez év elejéig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatal Jövedéki Főosztályának főosztályvezetője volt.
Szakmai napot tartott az MDKE
Április elején közös gondolkodásra, ismeretbővítő és felvilágosító kommunikációra hívta össze Tatán a dohány-kiskereskedelem aktív szereplőit az ország különböző régióiból a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE), amelynek keretében a felkért előadók prezentációi után interaktív beszélgetésre is lehetőség nyílt. A rendezvény mottója: „Tények és tévhitek a dohánykereskedelemről” − avagy aktualitások a dohány-kiskereskedelem piaci környezetéről. A szakmai nap célja az volt, hogy széles körű, részletes és komplex áttekintést nyújtson a Nemzeti Dohányboltok jelenlegi működési környezetéről.
Dőlt a lé...
Koruk leghíresebb, legrangosabb dohány-nagykereskedői voltak Magyarországon a Schossbergerek, akiknek egyik tagja még az előkelő nemesi címet, a báróit is megvette (!) Ferenc József császártól. Olyan dúsgazdag zsidó famíliaként vonult be a család a dohánykereskedők nagykönyvébe, amelynek néhány tagja ugyan minden hájjal megkent volt, akadt közéjük keveredő gyilkos is, de történetük fordulatait felülírja egy különös, sok évet átölelő, mindent elsöprő, be nem teljesült igaz szerelem.
300 milliárd forint adó folyt be dohánykereskedelemből
Tavaly az üzemanyagok értékesítésből hatszázmilliárd forintnyi jövedéki adó folyt be az államkincstárba – írja a Magyar Idők cikke alapján a 24.hu. Ez az elmúlt évtized legmagasabb bevételét jelentette 2015-ben.
Elindult az új ellátási rendszer
2015. november 2-án elérhetővé tette Általános Szerződési Feltételeit (ÁSZF) az Országos Dohányboltellátó Kft. (ODBE), a dohány-kiskereskedőknek pedig e napon megnyílt az ÁSZF elfogadásának lehetősége. Az ODBE kilenc depójában szintén ezzel egy időben kezdődött meg az értékesítés. Interjúnk készültekor a Nemzeti Dohányboltosok már élesben is rendelhetnek a www.odbe.hu oldalon, a termékek kiszállítását azonban lapzártánk után kezdi meg az ellátó. Az ODBE két ügyvezetőjét, Jászter Csabát és Peho Árpádot az induláskori tennivalókról, tapasztalatokról kérdeztük.
Elutasított ajánlat
A dohánykereskedelmi ellátási feladatokra kijelölt cégek bejelentését követően három hazai vállalat, az Imperial Tobacco Magyarország Kft., a JTI Hungary Zrt. és a Philip Morris Magyarország Kft. június 17-én közös közleményben adott hangot véleményének, amely szerint a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. és a Tabán Trafik Zrt. dohánytermékek központi kiszállítására tett közös ajánlatának elfogadásával a magyar kormány teljességgel átláthatatlan és diszkriminatív módon két kiváltságos piaci szereplő kiválasztása mellett döntött.
Közösen a feketekereskedelem ellen
2013 óta folyamatosan emelkedik a cigarettacsempészet aránya hazánkban, a két évvel ezelőtt mért adatokhoz képest duplájára nőtt az illegális forgalom. A jelenség minden szereplőre negatív hatással van, ezért az iparág az állami hatóságokkal karöltve komoly erőfeszítéseket tesz a feketepiac visszaszorítása érdekében.
Jönnek a Nemzeti Italboltok?
A dohány után a következő évtől az alkoholkereskedelem is állami felügyelet alá kerül, írta szeptember elején a Napi Gazdaság kormányközeli forrásokra hivatkozva.
Elindult az országos szakmai képzés
Országos szakmai képzés indult az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH), valamint a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének (MDKE) együttműködésével a Kereskedelmi és Iparkamara területi kamaráinak szervezésében. A képzés apropóján Légrádi Petrával, az ND Nonprofit Zrt. marketing- és kommunikációs vezetőjével beszélgettünk.
Magyar–osztrák dohánykereskedelmi találkozót tartottak
Január végén rendezték meg az első magyar–osztrák dohánykereskedelmi találkozót Budapesten.
