Közösségi média
A dohányipar jövője?
Folyamatosan és jelentős befektetésekkel fejlesztik a nagy dohányipari vállalatok a hagyományos füstölnivalókat kiváltó új generációs termékpalettájukat. A gyártók szerint a hagyományos cigarettákhoz képest kevesebb káros anyagot kibocsátó készülékek jelenthetik a jövő útját.
Dohányzás és fenntarthatóság
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben március 31-én tartja a dohányzásmentes világnapot (World No Tobacco Day), amellyel a dohányzás hatásaira hívja fel a figyelmet, valamint támogatja azokat az intézkedéseket, amelyek a dohányfogyasztás csökkentésére irányulnak.
Háztáji cigaretták
1945 előtt a dohányzásnak bármelyik módját is élvezte valaki, bőséges termékkínálatból válogathatott. Érthető módon a háború okozta nehézségek és pusztítások az egész iparágra kihatottak, nyersanyaghiány volt, így sem mennyiségileg, sem minőségileg nem lehetett tartani a korábbi színvonalat.
2017: fókuszban a nyomon követési rendszer
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének (DBMSZ) idei soros elnökét, Orosz Zoltánt kérdeztük 2016 kihívásairól, a szövetség tavalyi tevékenységeiről, valamint az idei tervekről, várakozásaikról.
„A trafik a harmadik gyermekünk”
Egy a harminchárom érdi trafik közül, mégis valami nagyon különleges benne. Gondolhatnánk a lenyűgöző pipadohány-választékra is, de a még ennél is nagyobb ritkaság első pillantásra nem észlelhető. Ugyanis a dohánybolt pultja mögött álló házaspárra gondolunk: a koncessziótulajdonos Pazár Gábornéra és férjére, Pazár Gáborra, akiket a dohány füstje már évtizedekkel ezelőtt megcsapott. Dolgoztak külföldön és itthon, jelenleg egy érdi trafik pultja mögött állnak, és elégedettek.
Kívül rekedtek a dohánytermelők
Lapzártánk idején, 2016. november 7−12. között az indiai Delhiben tanácskozik az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének (WHO FCTC) 180 tagja. Az előkészületek idén sem mentesek a botrányoktól: komoly csörték zajlanak a sajtóban a dohányipar és az egyezmény döntéshozói között.
Visszaesés és átrendeződés
Újra a 2012-ben mért rekord alacsony szinthez közelít az illegális cigaretták részaránya Magyarországon. A tavalyi 10%-ról az idei évben 6% közelére csökkent a nem Magyarországon adózott termékek aránya a fogyasztásban, derül ki a GfK Hungária feketepiacot kutató friss felméréséből. A pozitív tendencia főként a korábban meglehetősen fertőzött, kelet-magyarországi területeknek köszönhető, ahol jelentős javulást észleltek, emellett a fővárosban is csökkenés volt tapasztalható. További érdekes jelenség, hogy a korábban az illegális cigaretták jelentős részét adó fehérorosz márkák szinte teljesen eltűntek Magyarországról. A gazdasági környezet alapján a kutatócég úgy véli, 2017-ben sem várható, hogy ez a pozitív, csökkenő tendencia megtörjön.
Ágazati fórum és mediáció
Október 23-án miniszteri elismerő oklevéllel díjazták az ND Nonprofit Zrt. két kollégáját 2012 óta végzett munkájukért, amely hamarosan pluszfeladatokkal egészül ki. A dohányzás visszaszorításáról szóló egyes törvények közelmúltban ismertté vált módosítási terve törvényi szintre emeli azokat a tevékenységeket, amelyekkel a Zrt. foglalkozik. Andrásik Sándorné, Gabriellával és Fekete Istvánnal a közelmúlt fejlesztéseiről és az előttünk álló változásokról is beszélgettünk.
A kis márkáknak tett jót a trafikrendszer
Július elején ügyvezetőváltás történt a Philip Morris Magyarország Kft. (PM) élén, Szabados Tamás 6 évnyi kiküldetés után azért tért haza, hogy betöltse új pozícióját a cégnél, ahol több mint 20 éve dolgozik. Az új ügyvezetővel eddigi életútjáról, a hazai piacról és az ágazatot érintő közelgő változásokról is beszélgettünk.
Eltűnik az adójegy, mérsékelt emelés várható
Az Országgyűlés június 7-én elfogadta a jövedéki adóról szóló, T/10539. számú törvényjavaslatot. A hazai sajtót megjárt hírekkel ellentétben az elfogadott törvényjavaslat alapján nem várható drasztikus jövedékiadó-emelés a dohánytermékek esetében. Nagy változás azonban, hogy az adójegy − és ezzel együtt a termék ára is − lekerül a cigarettákról, helyette zárjegy lesz.
InterTabac
Idén szeptember 16−18. között ismét megrendezik a dortmundi Messe Westfalenhallen vásárcsarnokban az Inter- Tabac szakkiállítást, ahol a dohányágazat minden jelentős vállalkozása megmutatja magát. Az érdeklődés idén is nagy a vásár iránt, a standfoglalások tekintetében már közel teltházas az esemény, amelyhez egy újabb szakmai rendezvény is társul.
Meghatározó lesz idén a TPD2 indulása
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének (DBMSZ) tagjai éves rotációban viszik a szövetség vezetését. A DBMSZ idei soros elnöke Sánta János, a Continental Csoport elnöke, vele beszélgettünk az ágazat tavalyi évéről, az idei fókuszpontokról és kihívásokról.
Kimagasló évet zártunk
Február elején Magyarországra látogatott a közel 250 éves németországi dohánycég, a Von Eicken számos exportpiacáért felelős értékesítési igazgatója, Csicsovszki József, akivel alkalmunk nyílt beszélgetni a teljes portfólióval rendelkező, tradicionális családi vállalkozás tavalyi eredményeiről, piacairól, az uniós dohánytermék-direktíváról, valamint az idei tervekről.
Ilyen év volt 2015
Habár az iparág számos kihívással nézett szembe idén, a dohányipar hazai szereplői összességében eredményes évet zártak. Körkérdésünk idején a decemberi ünnepi roham eredményei még értelemszerűen nem jelentkeztek a vállalatok mérlegében, de a forgalmazók kivétel nélkül egyetértettek abban, hogy minden nehézség dacára jól állják a sarat. Évvégi villámkérdésünkben többek között az idei eredményekről, a piaci trendek alakulásáról, az ODBE megalakulásáról, valamint a nem túl távoli jövőről kérdeztük az érdekelteket. Lapzártáig nem értünk el minden piaci szereplőt, a válaszokból ennek ellenére világosan kirajzolódik, hogy a gyártók, nagykereskedők majd minden esetben azonos dolgok miatt aggódnak vagy éppen lelkesednek...
